Motywem przewodnim jest literatura jako platforma porozumienia europejskich homines urbani. “Urbani” nie tylko w wąskim znaczeniu “miejski”, lecz “światowy” – obyty w świecie i otwarty na świat. Kraków, nazywany “miastem poetów”, jest miastem stworzonym dla takiego dialogu. Willa Decjusza – renesansowy pałac o bogatych tradycjach humanistycznych to locus amoenus, locus superior – idealne miejsce spotkań i wymiany intelektualnej i artystycznej.
Dwa razy w roku, wiosną i jesienią przyjeżdżają tu pisarze, krytycy literaccy i tłumacze. W Krakowie spędzają trzy miesiące. Mieszkają w zabytkowej oficynie na terenie otoczonej parkiem, renesansowej Willi Decjusza. Pracują nad własnymi projektami twórczymi, wspólnie uczestniczą w życiu kulturalnym miasta, wzajemnie się poznają i inspirują. Podczas stypendium inicjują i współorganizują spotkania literackie, dyskusje, warsztaty.
Program Homines Urbani oferuje także stypendia twórcze dla osób z krajów niemieckojęzycznych, realizujących związane z Polską projekty artystyczne (fotografików, filmowców, dziennikarzy etc.), w terminach ustalanych indywidualnie. Stypendia te przyznawane są na okres od 1 do 3 miesięcy.
Stypendyści i stażyści Willi Decjusza
- Stypendyści Homines Urbani 2009
- Stypendyści Homines Urbani 2008
- Stypendyści Homines Urbani 2007
- Stypendyści Homines Urbani 2006
- Stypendyści Homines Urbani 2005
- Stypendyści Homines Urbani 2004
- Stypendyści Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacji Kultury Landów 2006
- Stypendyści Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacji Kultury Landów 2005
- Stypendyści Fundacji Kultury Landów 2004
- Stypendyści Fundacji Kultury Landów 2003
Koordynator programu stypendialnego:
Renata Serednicka,
+48 12 425 36 38 wew. 155,
renata@villa.org.pl