Serdecznie zapraszamy na warsztaty edukacyjne „Dziedzictwo Renesansu”, przeznaczone dla osób zainteresowanych poznawaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego, historii architektury, regionu i równocześnie chcących aktywnie włączyć się w udostępnianie zabytków dla publiczności. W programie m.in. wykłady, wizyty studyjne oraz praca nad autorskim scenariuszem oprowadzania po Willi Decjusza.
Szczegóły programu:
Miejsce: Willa Decjusza, Kraków ul. 28 lipca 1943 17 a
Termin: 21-23 sierpnia 2017 oraz 27 sierpnia (poniedziałek-środa oraz niedziela) – łącznie 4 dni
Opieka naukowa: prof. Paweł Pencakowski (ASP w Krakowie)
Cel: Ideą warsztatów jest zaangażowanie odbiorców w poznawanie dziedzictwa kulturowego oraz budowanie świadomości potrzeby ochrony obiektów zabytkowych. Poprzez udział w programie zlokalizowanym wokół historycznych miejsc uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu popularyzacji dziedzictwa architektury i podniesienia jego atrakcyjności oraz umiejętności w zakresie oprowadzania zwiedzających po zabytkowych obiektach.
Uczestnicy: Warsztaty są adresowane w szczególności do osób zainteresowanych poznawaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego, historii architektury, regionu i równocześnie chcących aktywnie włączyć się w udostępnianie zabytków dla publiczności.
Opis: Warsztaty „Dziedzictwo Renesansu” mają charakter edukacyjny. Program obejmuje: wykład wprowadzający do sztuki i kultury renesansu, ze szczególnym uwzględnieniem zabytków Krakowa i Małopolski, oprowadzanie po założeniu pałacowo-parkowym Willi Decjusza, wykład terenowy obejmujący swym zasięgiem najbliższe otoczenie Willi Decjusza oraz wizytę studyjną Kraków-Mogiła – Niepołomice. Na podstawie wysłuchanych wykładów uczestnicy przygotują indywidualne scenariusze zwiedzania Willi Decjusza w kontekście renesansowego dziedzictwa Małopolski. Warsztaty zakończą się otwartym wydarzeniem „Spotkanie z kulturą renesansu” w dniu 27 sierpnia. Każdy z uczestników oprowadzi jedną grupę zwiedzających na terenie kompleksu pałacowo-parkowego Willi Decjusza. Będzie to możliwość zarówno sprawdzenia wiedzy, jak zdobycia praktycznych umiejętności w kontaktach z publicznością oraz poznania zakresu zainteresowań odbiorców.
Program warsztatów:
1 dzień / 21.08 (poniedziałek) WILLA DECJUSZA
(sala konferencyjna w Willi Decjusza)
10.00 Prezentacja uczestników oraz wprowadzenie do programu.
10.15-11.45 Wykład wprowadzający do sztuki i kultury renesansu, ze szczególnym uwzględnieniem zabytków z tego okresu na terenie Krakowa i Małopolski oraz innych regionów i krajów.
11.45-12.00 przerwa kawowa
12.15-13.30 Szczegółowe oprowadzanie po założeniu pałacowo-parkowym Willi Decjusza.
13.30-14.30 lunch
14.30-16.00 Wykład terenowy obejmujący swym zasięgiem najbliższe otoczenie Willi Decjusza w kontekście osób, wydarzeń historycznych oraz przykładów sztuki związanych z zabytkiem.
2 dzień / 22.08 (wtorek) wizyta studyjna: KRAKÓW-MOGIŁA –NIEPOŁOMICE
W ramach warsztatów realizowana jest wizyta studyjna obejmująca obiekty na terenie Małopolski, które powstały w renesansie lub w obrębie których znajdują się ważne dzieła z tego okresu. Omówione zostaną 3 zabytki: Opactwo Cystersów w Mogile (malowidła Stanisława Samostrzelnika);
Zamek w Niepołomicach; Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach (kaplica Branickich).
10.00 – 10.30 przejazd do Opactwa Cystersów
Malowidła Stanisława Samostrzelnika i jego działalność w okresie renesansu – wykład terenowy
12.00 przejazd do Niepołomic
Prezentacja oraz omówienie Zamku Królewskiego w Niepołomicach i kaplicy rodowej rodziny Branickich – wykłady terenowe.
ok.14.00 – 15.00 lunch
ok.16.30 powrót do Krakowa
3 dzień / 23.08 (środa) WILLA DECJUSZA
(10.00 – 15.00 sala konferencyjna w Willi Decjusza)
Opracowanie scenariuszy zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza przez uczestników warsztatów. Uczestnicy pracują w oparciu o materiał zaprezentowany podczas wykładów oraz wizyt studyjnych. Praca obejmuje m.in. konsultacje z ekspertami, wybór formy przekazu ze względu na charakterystykę odbiorców, ustalenie harmonogramu oprowadzania grup przez uczestników warsztatów podczas otwartego wydarzenia.
4 dzień / 27.08 (niedziela) SPOTKANIE Z KULTURĄ RENESANSU W WILLI DECJUSZA
(10.00-17.00, zespół pałacowo-parkowy Willi Decjusza)
Uczestnicy warsztatów zaangażowani są w realizację otwartego wydarzenia na terenie zespołu pałacowo-parkowego Wili Decjusza pt. „Spotkanie z kulturą renesansu” adresowanego do szerokiej publiczności. Ich zadaniem jest oprowadzanie grup zwiedzających w towarzystwie eksperta. Do zadań uczestników warsztatów poza oprowadzaniem grup należy m.in. recepcja publiczności, nadzór nad udostępnianymi pomieszczeniami czy kierowanie ruchem osób zwiedzających.
Wydarzeniami towarzyszącymi zwiedzaniu będzie wystawa prac malarskich wykonanych w historycznej technice iluminacji oraz wykład prof. Pawła Pencakowskiego pt. „Motywy roślinne w sztuce XV I XVI wieku oraz ich symbolika”.
Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymują certyfikaty.
Organizator zapewnia transport do prezentowanych obiektów, wyżywienie podczas realizacji warsztatów oraz materiały.
Formularze zgłoszeniowe prosimy przesyłać na adres: kasia@villa.org.pl
Formularz zgłoszeniowy: dokument do pobrania
Koordynacja projektu: Katarzyna Trojanowska
Udział w projekcie jest nieodpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Stowarzyszenie Willa Decjusza, Kraków, ul. 28 lipca 1943 17 a, tel. 12 425 36 44 www.villa.org.pl
Fundatorzy:
Projekt dofinansowano w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wolontariat dla dziedzictwa”
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”
Współpraca: