facebook

Debata z udziałem Davida Milibanda

Europa – między Ameryką a Chinami – 12 maja 2011, czwartek, 18:00, Collegium Novum. Polsko-Brytyjski Okrągły Stół zainag będzie debata z udziałem Davida Milibanda, byłego Ministra Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii. Kryzys gospodarczy przyspieszył przewartościowania w układzie sił na świecie. Wschodzące potęgi przybliżyły się do krajów rozwiniętych, a model rozwoju i dominująca filozofia działania tych ostatnich zostały wystawione na ciężką próbę.

 

W tej nowej sytuacji rolę partnera Ameryki coraz częściej pełnią Chiny, a Europa, której brakuje spójności, pozostaje z boku. Jak nasz kontynent powinien budować swoją pozycję w obecnym układzie? Jak należy wzmacniać transatlantyckie więzy? Jaką rolę na świecie będzie odgrywała Europa?

 

Wystąpienie będzie dotyczyło pozycji Europy w nowym, kształtującym się porządku światowym. David Miliband był Ministrem Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii w latach 2007-2010 z ramienia Partii Pracy w rządzie premiera Gordona Browna. Wystąpienie i debata będą symultanicznie tłumaczone.

 

Aula Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gołębia 24 w Krakowie

 

Koordynacja:

Grzegorz Morek

 

 

Zobacz także