facebook

Raport World Heritage Watch – głos zaangażowanych w ochronę światowego dziedzictwa

2 czerwca ukazał się raport organizacji World Heritage Watch (WHW), stworzony we współpracy z lokalnie działającymi organizacjami, który ma na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej, ale też uczestników sesji UNESCO, na obszary i grupy etniczne, których dziedzictwo jest szczególnie cenne dla światowej społeczności. Publikowany dzisiaj dokument jest zapowiedzią  międzynarodowego Forum Organizacji Pozarządowych: “Zagrożenia światowego dziedzictwa kulturowego” (World Heritage at Risk), które odbędzie się w Willi Decjusza w Krakowie w dniach 30 czerwca-1 lipca.

 

Forum, współorganizowane przez Stowarzyszenie Willa Decjusza jest, realizowanym od 2012 roku, corocznym spotkaniem osób i organizacji zajmujących się ochroną światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, służącym prezentacji wyzwań, przed którymi stają rządy i społeczeństwa na całym globie. Działając wspólnie z World Heritage Watch (inicjatorem i głównym organizatorem Forum) pragniemy budować koalicję organizacji i osób, które monitorują ochronę miejsc i krajobrazów kulturowych wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa i pragną aby ich głos był słyszany przy opracowywaniu kolejnych Konwencji UNESCO. 

 

W gronie ekspertów Forum znajdą się zarówno naukowcy i specjaliści zajmujący się badaniem, ochroną i udostępnianiem zespołów historycznych oraz ICOMOS, jak i przedstawiciele społeczności autochtonicznych z m.in. Tybetu i Botswany oraz organizacji działających na rzecz środowiska naturalnego, w tym Greenpeace Polska i Wildlife Conservation Society.

 

Pełna wersja raportu: WHW Report 2017

 

 

 

Zobacz także