facebook

Startuje 13. Letnia Szkoła Wyszehradzka

Letnia Szkoła Wyszehradzka to dwutygodniowy cykl szkoleń dla młodych ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Wschodniej realizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza corocznie od 2002 roku. Tegoroczna edycja projektu odbędzie się już po raz trzynasty w dniach 29 czerwca – 12 lipca. Celem projektu jest pogłębienie wiedzy na temat wyzwań regionalnych i globalnych, likwidacja wzajemnych stereotypów, budowanie więzi i przyjacielskich kontaktów.

 

W tym roku zgłoszenia przesłało 367 studentów, doktorantów, młodych nauczycieli i dziennikarzy z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. W 13. edycji projektu weźmie udział 45 uczestników z 12 krajów: Czech, Polski, Słowacji, Węgier oraz Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Gruzji, Kazachstanu, Kosowa, Serbii i Ukrainy. Będą to studenci nauk społecznych (18 osób), prawa (8 osób), europeistyki (8 osób), filologii (5 osób), filozofii (4 osoby), ekonomii (1 osoba), historii (1 osoba).

 

 

Zobacz program 13. Letniej Szkoły Wyszehradzkiej

 

 

Wśród ekspertów tegorocznej edycji znajdą się m.in.: wybitny bułgarski historyk kultury – Aleksander Kiossev, wicedyrektor Funduszu Wyszehradzkiego – György Varga, posłanka słowackiego parlamentu – Magdaléna Vášáryová, Generał Mieczysław Bieniek, Prof. Michał Vasecka, białoruski tłumacz, pisarz i opozycjonista – Lawon Barszczeuski oraz socjolog i filozof – Michał Łuczewski. Część debat, wykładów i spotkań będzie otwarta dla publiczności.

 

 

Wykład inauguracyjny pt. „Sharing Europe” wygłosi prof. Maciej Szpunar, rzecznik generalny w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, były podsekretarz stanu MSZ. Tradycyjnie odbędzie się również debata dyplomatów V4 i Przedstawiciela MSZ RP, tym razem poświęcona osiągniętym sukcesom i wyzwaniom związanym z 25-leciem transformacji ustrojowej państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

Część zajęć poświęcona będzie aktualnej problematyce społeczno-politycznej Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. kwestiom bezpieczeństwa, współpracy gospodarczej, potencjałowi społecznemu regionu i roli oddolnych inicjatyw społecznych w przestrzeni publicznej. Kontrowersyjne tematy i pytania dotyczące bilansu transformacji oraz polityki pamięci mają na celu pobudzenie dyskusji nt. dziedzictwa przeszłości i wyzwań współczesności. W programie nie zabraknie również tematów związanych z aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie.

 

W bloku poświęconym kulturze zaplanowano m.in. refleksję na temat relacji technologii i sztuki, wizytę studyjną w Małopolsce oraz alternatywne zwiedzanie-grę miejską w Krakowie.

 

9 lipca odbędzie się również otwarty dla publiczności „Wyszehradzki Maraton Filmowy” prezentujący najciekawsze filmy dokumentalne i animacje z regionu.

 

 

Letnia Szkoła Wyszehradzka współtworzy Platformę Studiów Zaawansowanych – projekt współfinansowany przez Narodowy Bank Polski. Celem głównym projektu jest rozwój alternatywnej dla studiów regulaminowych platformy studiów zaawansowanych służącej pogłębieniu wiedzy z obszaru kultury i ekonomii, w tym roli i misji NBP, krajowej i europejskiej polityki finansowej oraz kształtowaniu postaw sprzyjających współpracy międzynarodowej i rozwoju przedsiębiorczości.

 

log_forum_pl

 

 

log_nbp_samo

 

 

 

Sponsorzy:

 

 

 

log_siemens              log_pzu                   log_krakow_airport                         SPL_L_RG

 

 

 

 

Zobacz także