facebook

Stypendia Twórcze 2013

Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza wybrało tegorocznych stypendystów programu Stypendia Twórcze 2013. Otrzymaliśmy 42 aplikacje od pisarzy, 8 od tłumaczy m. in. z Berlina, Lipska, Bremy, Zurychu, Nowego Jorku, Krakowa, Halle, Wadowic, Opola. Komisja selekcyjna zadecydowała o przyznaniu pięciu trzymiesięcznych stypendiów w dwóch terminach: maj-lipiec i wrzesień-listopad. W ramach Stypendiów Twórczych 2013 do Willi Decjusza przyjadą: Kevin Kuhn, Christian Hussel, Mario Kaiser, Renate Aichinger oraz Hans-Peter Kunisch. 

 

Stypendyści spędzą w Krakowie trzy miesiące w Domu Łaskiego – zabytkowej oficynie zespołu pałacowo-parkowego Willi Decjusza. W czasie ich pobytu zorganizowne zostaną spotkania autorskie oraz wykłady promujące twórczość. Wszystkim stypendystom serdecznie gratulujemy.

 

  • Kevin Kuhn (1981) – studiował filozofię, historię sztuki i religioznawstwo w Tybindze; autor szeroko komentowanej powieści pt. „Hikikomori“ (Berlin Verlag, 2012). W Krakowie planuje kontynuuować projekt literacki, którego roboczy tytuł brzmi „Euphoria“, a data premiery przewidziana jest na jesień 2014 roku.

 

  • Christian Hussel (1957) – socjolog i teatrolog, autor popularnych słuchowisk radiowych. Od 1988 roku pracuje jako niezależny pisarz. W Krakowie kontynuował będzie pracę nad słuchowiskiem satyrycznym „Demencja na Papui“, nawiązującym do współczesnej debaty na temat rosnących kosztów utrzymania osób starszych.

 

  • Mario Kaiser (1970) – pisarz i dziennikarz specjalizujący się w tematyce ekonomicznych i socjalnych konsekwencji procesów transformacyjnych; studiował amerykanistykę i nauki polityczne w Bonn. Pracował jako redaktor i reporter dla tygodnika „Die Zeit“ i „Der Spiegel“. Jest laureatem wielu prestizowych nagród m. in. Henri Nannen Preis, Lorenzo Natali Prize. Mieszka w Nowym Jorku. Przyjedzie do Krakowa w celu kontynuwania literackiego projektu opartego na historii swoich dziadków.

 

  • Renate Aichinger (1976) – pisarka, reżyserka, autorka świetnie przyjmowanych przez krytykę sztuk teatralnych. Współpracowała z Junges Schauspielhaus w Zurychu, a od 2009 roku z Jungen Burg w Wiedniu. Dwie jej sztuki nominowane były do Retzhofer Dramapreis. W Willi Decjusza kończyła będzie swoją pierwszą, częściowo autobiograficzną powieść.

 

  • Hans-Peter Kunisch (1962) – pisarz i dziennikarz. Studiował literaturoznawstwo, filozofię i wiedzę o teatrze na uniwersytecie we Fryburgu i w Monachium; jako dziennikarz pracował m. in. dla „Süddeutsche Zeitung”, „Time” i „Tagesspiegel”. Czas stypendium przeznaczy na literackie opracowanie opowieści o swoim ojcu, który pochodził z Głubczyc – na granicy polsko-czeskiej.

 

 

log_forum_pl

 

 

 

 

Zobacz także