facebook

„Zapach tęsknoty” – spotkanie z norweskim fotografem Rune Erakerem

10 lutego o godz. 17.00 zapraszamy do Willi Decjusza na spotkanie z norweskim fotografem Rune Erakerem, który opowie o pracy nad cyklem „Zapach tęsknoty”. Wydarzenie to zapowiada pierwszą w Polsce wystawę prezentującą prace norweskiego fotografa, która zostanie otwarta 13 lutego w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Spotkanie będzie tłumaczone na język polski. Wstęp wolny.

 

Na cykl „Zapach tęsknoty” („The Smell of Longing”) składają się 73 czarno-białe fotografie oraz dwie projekcje, zawierające nigdy wcześniej niepokazywane zdjęcia z tego cyklu. Prezentowane na wystawie fotografie, wykonywane od 1988 roku, są dokumentacją podróży po 22 krajach, których mieszkańcy cierpią z powodu wojen, represji politycznych, głodu. Stanowią próbę odpowiedzi na pytanie o powody, dla których ludzie zmuszeni są porzucić swoje korzenie i szukać schronienia w obcym kraju. Dokumentując codzienne sytuacje z ich życia, z wojną i tragedią w tle, artysta skupia się na przyczynach uchodźstwa.

 

Rune Eraker (1961) – norweski fotograf dokumentalny. Od 1990 roku członek grupy fotograficznej Hollandse Hoogte. Prowadzi grupę redagującą magazyn „Norwegian Journal of Photography”. W 2002 roku zdobył amerykańską nagrodę Society for News Design za serię Demokratyczna Republika Kongo, a w 2009 uzyskał norweski tytuł Freelancer of the Year. Serie fotograficzne Rune Erakera są mocno osadzone w estetyce klasycznych europejskich reportaży. Jego prace publikowane były w wielu magazynach na całym świecie.

 

 

 

 

Partnerzy:

 

 

malopolska_poziom               log_mocak

 

 

Zobacz także