facebook

Willa – Sztuka – Świat. Spotkanie z kulturą Brazylii

Program jest realizowany we współpracy z Ambasadą Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce oraz Krakowską Sekcją UNICAR. W programie spotkania znajdą się wykłady na temat literatury brazylijskiej i jej funkcji w tworzeniu tożsamości zbiorowej i nadawaniu kształtu wieloetnicznego i wielokulturowego społeczeństwa brazylijskiego oraz prezentacja multimedialna poświęcona brazylijskiej Amazonii w obiektywie Borysa Malkina. Program wzbogaci także pokaz brazylijskiej sztuki walki – Capoeiry, przygotowany przez Krakowską Sekcję UNICAR oraz koncert muzyki chorinho w wykonaniu grupy „Brasilikum” z Berlina. Organizatorzy przygotowali również specjalny program dla dzieci na temat brazylijskiej sztuki walki.

 

 

Program:

 

16.00

Otwarcie Dnia Brazylijskiego

JE Carlos Alberto Simas Magalhaes Ambasador Brazylii

Grito do Ipiranga, czyli o Święcie Niepodległości Brazylii

 

16.45

„Korzenie i tożsamość. Brazylijskie wielkie opowieści”

dr hab. Ewa Łukaszyk (IBIAL – Instytut Badań Interdyscyplinarnych „Artes Liberales”, UW)

 

17.30

„Brazylijska Amazonia o obiektywie Borysa Malkina”

Eleonora Tenerowicz (Muzeum Etnograficzne, Kraków)

 

18.15

Roda de Capoeira: Pokaz Capoeiry – brazylijskiej sztuki walki

Krakowska Sekcja UNICAR

 

19:00

Koncert chorinho, grupa „Brasilikum”:

Marcos Mesquita, André Bayer, Mariano Senna

 

17.45 Specjalny program dla dzieci:

Capoeira brazylijska sztuka walki i tańca

 

 

 

Grupa „Braslikum” gra brazylijskie rytmy, jak: Bossa Nova, Choro, Samba i Baiao. Ich repertuał to tradycyjne brazylijskie utwory, oraz własne kompozycje z oryginalną aranżacją na flet poprzeczny, gitarę oraz perkusję. Grupę „Brasilikum” tworzą:

 

Marcos Mesquita z Rio, studiował muzykę w Austrii, Niemczech oraz Brazylii. Jego kompozycje zostały wielokrotnie nagrodzone w Brazylii i są grane przez znane orkiestry w Anglii, Niemczech, Danii, Włoszech, Luxemburu i w USA.

 

André Bayer z Vitórii, grał w grupach muzycznych w Brazyli i Niemczech. Mieszka od roku 2002 w Berlinie i studiuje w Wyższej Szkole Muzycznej Hanns Eisler. Jest członkiem grup Nowej Muzyki, np Ensemble Experimente.

 

Mariano Senna z Porto Alegre, utorował swoją drogę muzyczną, a w szczególności granie na perkusji, przez brazylijską sztukę walki i tańca – Capoiera. Mieszka od roku 2003 w Niemczech, gdzie gra wraz z muzykami o różnych tradycjach muzycznych.

 

 

Zobacz także