facebook

Nasze publikacje

 • Toleration and Tolerance

  Models, Metamorphoses and Implications

   

  See more (PDF)

 • Willa Decjusza

   

  Willa Decjusza jest jednym z najznamienitszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Powstała w latach trzydziestych XVI wieku z inicjatywy Justusa Ludwika Decjusza, sekretarza Zygmunta Starego.

   

  Zobacz (PDF)

   

   

 • Duży pies nie szczeka

  Niniejsza publikacja jest próbą wyciągnięcia wniosków, podzielenia się refleksjami i podsumowania doświadczeń po realizacji projektu antydyskryminacyjnego „Hip hop! Hejterom stop” oraz jego rozwinięcia „Duży pies nie szczeka”. Najważniejszym celem obu inicjatyw była próba zmierzenia się z mową nienawiści, o której dzisiaj mówią wszyscy, nikt jednak nie proponuje konkretnego planu i konstruktywnego sposobu przeciwdziałania. Grupa, którą wybraliśmy do pracy – młodzież jest naszym zdaniem najbardziej bezbronna i narażona na oddziaływanie negatywnych skutków tego niepokojącego zjawiska.

   

  Zobacz

 • Powrót upadłych imperiów

  W dn. 15-16 października w Willi Decjusza odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Powrót upadłych imperiów”. Niniejsza publikacja jest zapisem jej najważniejszych dyskusji i debat, których głównym celem było zwrócenie uwagi na dramatyczną eskalację wydarzeń na płaszczyźnie międzynarodowej i tworzący się pod ich wpływem nowy układ sił. W Konferencji wzięli udział m.in. David Jones, Samuel Abraham, Jeannette Bougrab, Asli Erdogan, Felix Kaputu, Marcin Kędzierski, Paweł Kowal, Rafał Trzaskowski, Sergey Kovalev, Scott Lucas, Michał Sutowski i in.

   

  Zobacz

 • „SAGA – Chodź, opowiem Ci bajeczkę”

  Niniejsza publikacja jest próbą podsumowania warsztatów kreatywnego pisania SAGA w 2015 roku w Willi Decjusza i prezentuje teksty stworzone przez uczestników projektu – osoby w wieku 55+. Wydawnictwo podzieliliśmy na trzy części. Pierwsza z nich to teksty nagrodzone i wyróżnione w konkursie literackim pt. „Chodź, opowiem Ci bajeczkę”. Druga część to literackie rozmaitości – opowiadania, eseje, fragmenty dzienników, wspomnień, ale również gry z formą, żarty i zabawy lingwistyczne. W ostatnim rozdziale prezentujemy literacką niespodziankę, która jest efektem współpracy ze Stowarzyszeniem „Da się” z Nowego Targu. Gorąco polecamy!

   

  Zobacz

 • The Power of the Powerless Revisited

  Publikacja „The Power  of the Powerless  Revisited” stanowi dokumentację Międzynarodowej Konferencji „Siła Bezsilnych z rewizytą” która odbyła się w dn. 23-24 października 2014 roku i stanowiła kontynuację odbywających się od lat w Willi Decjusza spotkań poświęconych idei wolności. W konferencji wzięli udział m.in.: Adam Reichardt, Bogdan Klich, Bogusław Sonik, Charles F. Doran, Danuta Glondys, Jan Lityński, Kareem Amer, Krzysztof Bobiński, László Rajk, Lavon Barshcheuski, Magda Vášár yová, Marcin Kędzierski, Michal Vašečka, Rüstem Ablâtif, Samuel Abrahám, Wojciech Przybylski, Wolfgang Eichwede i in..

   

  Zobacz

 • „SAGA – moja Polska”

  Niniejsza publikacja jest zwieńczeniem warsztatów kreatywności dla osób starszych SAGA realizowanych w Willi Decjusza w 2014 roku. Znalazły się w niej teksty nagrodzone i wyróżnione w konkursie literackim pt. „Saga – moja Polska” oraz wybór prac powstałych w czasie warsztatów w Willi Decjusza, które prowadzili Katarzyna Kubisiowska i Michał Olszewski. Autorzy wszystkich tekstów to osoby po 55 roku życia.

   

  Zobacz

 • „Podwójne światy” – wywiad Małgorzaty Nocuń z Lawonem Barszczeuskim

   „Podwójne światy” to wywiad Małgorzaty Nocuń z Lawonem Barszczeuskim – stypendystą Miasta Kraków w ramach programu Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN w 2014 roku.  W 2011 r. Kraków, jako pierwsze miasto z Europy Środkowo-Wschodniej, przystąpił do Sieci na mocy Uchwały Nr XVI/171/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 25 maja 2011 r. Od tamtej pory gościł w ramach programów rezydencjalnych troje pisarzy: Marię Amelie – właściwe nazwisko Madina Salamowa (Osetia Północna / dziś w Norwegii), Kareema Amera (Egipt / dziś w Norwegii), Mostafę Zamaniniję (Iran). W 2014 r. pobyt rezydencjalny w ramach sieci ICORN przyznano białoruskiemu pisarzowi, poecie, tłumaczowi i działaczowi praw człowieka Lawonowi Barszczeuskiemu.

   

  Zobacz