facebook

ICORN

ICORN – Międzynarodowa Sieć Miast Uchodźstwa  – zajmuje się ochroną wybitnych intelektualistów poprzez budowanie programu „writer in residence” (pisarz-rezydent) w miastach należących do sieci. Organizacja zajmuje się również ułatwianiem kontaktu i współpracy między poszczególnymi miastami sieci, dyrektorami festiwali i pisarzami, poprzez ścisłą współpracę z Unią Europejską i z międzynarodowym PEN Clubem. Sieć istnieje od 2005 roku, w jej ramach działa już ponad 40 miast oferujących pisarzom bezpieczny azyl. Do grupy zaangażowanych miast należą m.in. Barcelona, Sztokholm, Oslo, Bruksela, Frankfurt, Palma de Mallorca i Meksyk. Miasta nie mogą same ubiegać się o uczestnictwo w sieci, są do niej zapraszane.

 

W opinii międzynarodowej wielkie uznanie wzbudził już fakt przyjęcia na tymczasowy pobyt, zorganizowany w bardzo krótkim czasie i udzielenie azylu pisarce Marie Amelie. W 2012 roku w Krakowie przebywał Kareem Amer – pierwszy egipski blogera, który trafił do więzienia za swoje wpisy. Za obrazę islamu i szerzenie fałszywych informacji na temat prezydenta Mubaraka Amer dostał w sumie cztery lata. W Willi Decjusza przebywał prawie rok.

 

Kraków został zaproszony do sieci przez Prezesa Zarządu ICORN – Helge Lunde – jako pierwsze miasto w Europie Środkowo-Wschodniej ze względu na swoją historię, tradycję literacką i ogromny potencjał. Odpowiednią uchwałę o przystąpieniu do Sieci na wniosek Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego podjęli 25 maja 2011 roku krakowscy radni.

 

 

Kontakt:

Małgorzata Różańska

gosia@villa.org.pl


 malopolska_poziom

 Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie

Zobacz także