facebook

15. Światowy Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) w Krakowie: Ambasadorzy Kongresu OWHC

 

W Instytucie Kultury Willa Decjusza realizowany jest cykl spotkań dookoła dziedzictwa i zbliżającego się Kongresu. W czasie warsztatów pn. Ambasadorzy Kongresu OWHC wyłoniona została grupa wyjątkowych, zaangażowanych Krakowian – aktywnych i świadomych wagi dziedzictwa kulturowego miasta, jego tradycji i unikalności. To właśnie oni reprezentują społeczności miejskie na co dzień, kiedy turyści przyjeżdżają do Krakowa i poznają kulturę Małopolski i Krakowa. W czasie Kongresu, Ambasadorzy wezmą udział w spotkaniach oraz w samej inauguracji wydarzenia – 2 czerwca br. – w Pochodzie Tradycji i Pochodzie Miast OWHC.

 

W ramach Pochodu wspólnie przemaszerujemy w barwach miast zrzeszonych w OWHC, razem z grupami związanymi z kulturą i tradycjami Krakowa (m.in. Lajkonikiem z orszakiem, Bractwem Kurkowym, Baletem Dworskim „Cracovia Danza”, grupami rekonstrukcyjnymi) przy akompaniamencie muzyki i w towarzystwie artystów (m.in. kuglarzy, akrobatów, szczudlarzy, żonglerów). Pochód rozpocznie się w okolicy Barbakanu, przekroczy Bramę i ulicę Floriańską, a następnie wykona okrążenie wokół Rynku Głównego, co stanowić będzie oficjalne rozpoczęcie inauguracji.

 

To barwne wydarzenie promować będzie codzienność Krakowa, czyli: różnorodność kultury i bogactwo oferty artystycznej, a jednocześnie pokaże, że mieszkańcy Krakowa to prawdziwy łącznik pomiędzy tradycjami sprzed wieków – kultywowanymi po dziś dzień.

 

W oczekiwaniu na wielkie święto dziedzictwa – Kongres – zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z naszych spotkań z Ambasadorami!

 

W galerii nasi niesamowicie aktywni seniorzy z krakowskich CASów: CAS Siemacha, CAS Z Parafii Św.Kazimierza, CAS Bronowice, CAS Nie Dzieli Nas Wiek, CAS Gaudium Et Spes, CAS Uskrzydlone Wzgórza, CAS Senior W Centrum, CAS Fruwająca Ryba, CAS Żeglarz, CAS Willa Decjusza, CAS Złoty Wiek, CAS Borsuczek, CAS Geriatrics, CAS Lemon, CAS Stow.Dobrej Nadziei, CAS Kurdwanów oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7 im. Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie  – a w nim: Przedszkola nr 32 w Krakowie,  Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 90 w Krakowie, Gimnazjum nr 75 , a także licealiści z XI Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Krakowie.

 

O Kongresie:

 

Od 2 do 5 czerwca 2019 r. w Krakowie odbywać się będzie 15 Światowy Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), miast zrzeszających blisko 300 miast świata, których obiekty zabytkowe wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kongres odbywa się co dwa lata i dotąd nie miał jeszcze miejsca w Europie Środkowej. Jego hasłem przewodnim jest Dziedzictwo i Turystyka: lokalne społeczności i odwiedzający – podział odpowiedzialności. Tematyka ta w sposób istotny dotyka naszego miasta. Kraków jest obok Quito pierwszym ośrodkiem miejskim wpisanym na listę UNESCO już w 1978, a obecnie jest jednym z najpopularniejszych turystycznych kierunków w Europie. Turystyka jest zatem powiązana z dziedzictwem, przy czym jej nieukierunkowany rozwój może zagrażać integralności pejzażu kulturalnego Krakowa oraz jego dziedzictwu.

 

Kongres stał się okazją do licznych rozmów na temat dziedzictwa i turystyki. Instytut Kultury Willa Decjusza zrealizował serię warsztatów mających na celu zaangażowanie KRAKOWIAN dumnych z wyjątkowego dziedzictwa naszego miasta we współorganizację wydarzenia. Tym samym Krakowianie mają szansę stać się Ambasadorami Miast Światowego Dziedzictwa OWHC. W swoich środowiskach oraz w trakcie samego Kongresu.

 

Zapraszamy na strony:

https://owhc2019krakow.org/

https://krakowheritage.com/

https://www.ovpm.org/

 

 

Fot: Zdjęcia architektury Paweł Mazur

 

Zobacz także