facebook

Milion ścieżek. Spotkanie z Felixem Kaputu w Bunkrze Sztuki

Serdecznie zapraszamy na spotkanie pt. Milion ścieżek. O pracy „muzungu (ci, którzy poruszają się wkoło po okręgu)” oraz sytuacji artysty-uchodźcy. Agnieszka Kilian porozmawia z pisarzem Felixem Kaputu, tegorocznym stypendystą Miasta Kraków w ramach promgramu ICORN, który przebywa w Willi Decjusza na stypendium.

 

Życiorys kongijskiego pisarza Felixa Kaputu – którego bezprawnie uwięziono, a następnie zmuszono do emigracji – stanie się punktem wyjścia do rozmowy na temat pracy francka leiboviciego i Juliana Seroussiego „muzungu (ci, którzy poruszają się wkoło po okręgu)”. W rozmowie weźmie udział sam zainteresowany – Felix Kaputu.

 

Praca „muzungu”, którą można obejrzeć obecnie w Galerii Bunkier Sztuki, traktuje o konfliktach w Kongu, a w szczególności o zbrodni dokonanej we wsi Bogoro. W swojej instalacji leibovici i Seroussi odtworzyli – na podstawie materiałów dowodowych – sytuację sędziów Międzynarodowego Trybunału Karnego, którzy przed wydaniem wyroku musieli zgłębić złożoną sytuację polityczną i etniczną Konga. Niemniej materiał dowodowy kryje więcej niż jedną opowieść. Czy młody mężczyzna z grupą nastolatków na jednym ze zdjęć to nauczyciel z uczniami, czy może przywódca oddziału? Kim jest miejscowy lekarz, dokonujący skaryfikacji? 

 

Z pisarzem Felixem Kaputu będziemy rozmawiać o odczytaniu tego materiału, a także o sytuacji artysty-uchodźcy, zaangażowaniu w ruchy społeczne i o prawach człowieka. 

 

 

dr Felix Kaputu – pochodzący z Konga (prowincja Katanga) pisarz, naukowiec, literaturoznawca, działacz społeczny. Wyjechał z Konga w 2006 r. po tym, jak dzięki staraniom Amnesty International i presji środowisk akademickich z całego świata został zwolniony z zakładu karnego Makala w Kinszasie. Zatrzymany rok wcześniej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (ANR), przetrzymywany bezprawnie w więzieniu, był świadkiem stosowania tortur i zniknięć innych zatrzymanych. Po wyjściu z zakładu, nie mogąc kontynuować pracy naukowej ani twórczej, wybrał los pisarza-uchodźcy. Obecnie przebywa w Krakowie jako stypendysta utworzonej w 2005 r. Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN, udzielających schronienia i wsparcia pisarzom i artystom, którzy – z racji prześladowań – nie mogą tworzyć we własnym kraju. 

Zobacz także