facebook

„Czas na wymianę. Zmiana pokoleniowa w Polsce” – zapraszamy na debatę

16 grudnia o godz. 9.00 na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ odbędzie się debata pt. „Czas na wymianę. Zmiana pokoleniowa w Polsce”, w której wezmą udział Wojciech Przybylski – redaktor naczelny „Res Publiki Nowej”, prof. Małgorzata Bogunia-Borowska – socjolog, kulturoznawca i medioznawca oraz dr Danuta Glondys – dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.

 

 

 

 

W debacie o miejscu młodych w społeczeństwie podjęte zostaną trzy ważne kwestie:

 

  1. Samospełniająca się przepowiednia. Czy 20 i 30 latkowie są mniej kompetentni, bo są mniej doświadczeni?
  2. Solidarność międzypokoleniowa. Czy w perspektywie dwóch dekad będziemy w stanie finansować rosnące nakłady na zabezpieczenia społeczne?
  3. Do czego zdolni są dziś 20-30 latkowie? Do wyjazdu, do kooptacji, do trzeciej drogi, do buntu?

 

„Mówiąc o współczesnej scenie politycznej i społecznej nie można pominąć miejsca i roli młodej generacji. Wy, którzy obecnie sprawujecie rządy w krajach Europy Środkowej, jesteście w dużej części generacją ’68. Odnieśliście sukces i stoicie na czele zmian w swoich krajach i w Europie od 25 lat. Jednakże czas płynie szybko i kolejne generacje młodych ludzi są wykluczane z udziału w życiu społecznym. I to nie tylko u nas, ale także w Hiszpanii i wielu krajach na kontynencie. Na tym polega problem i na całym kontynencie narasta frustracja i fragmentacja społeczna.

 

Więc może teraz powinniście podjąć się innej misji. Może nadszedł czas, abyście odsunęli się na bok i dali miejsce młodym i pomogli im przejąć wasze obowiązki. Tę zmianę generacyjną widać np. w krajach skandynawskich. Tam młodzi ludzie w wieku 28 lat mogą być dobrymi i pracowitymi ministrami edukacji, obrony czy spraw zagranicznych. Są zdolni obejmować kluczowe pozycje także w sferze gospodarki.

 

Czy fakt, że musieliście wywalczyć swoje pozycje oznacza, że bez walki ich nie oddacie? I że młodzi ludzie muszą walczyć z Wami, aby coś osiągnąć? A może udałoby się zmienić zasady gry i będziecie gotowi oddać część swojego „pola” i aktywnie promować młodych ludzi nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem?”

 

Wojciech Przybylski, redaktor naczelny „Res Publiki Nowej”

 

  

Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Uniwersytet Jagielloński

Ul. Łojasiewicza 4

16 grudnia 2014, sala 0304

godz. 9.00-11.00

 

Zobacz także