facebook

Laureaci 13. edycji Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello

20 października w Willi Decjusza odbyła się uroczystość wręczenia Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003). Laureatem 13. edycji Nagrody zostali Tahira Abdullah, Culturesof Resistance Network Foundation oraz Staffan de Mistura.

 

Statuetkę, dyplom oraz nagrodę finansową podczas ceremonii wręczenia nagrody w Willi Decjusza otrzymali: Tahira Abdullah (kategoria: osoba) oraz Cultures of Resistance Network Foundation (kategoria: organizacja samorządowa).  Z kolei Nagroda Honorowa w uznaniu szczególnych zasług w obszarze praw człowieka trafiła do Staffana de Mistury.

 

Tahira Abdullah jest wybitnym naukowcem, autorką licznych publikacji i wolontariuszką pracującą dla organizacji pozarządowych oraz pełną energii i zaangażowania działaczką społeczną. Od ponad 35 lat prowadzi działalność naukową, humanitarną i rozwojową w regionach Pakistanu dotkniętych wykluczeniem, przede wszystkim na terenach wiejskich czy w miejskich slumsach.

 

Cultures of Resistance Network Foundation została utworzona w celu pomocy najbardziej narażonym na niebezpieczeństwa wojny i opresji, stawania w obronie ich praw i przezwyciężania nierówności. Celem Fundacji jest promowanie i wspieranie organizacji, aktywistów i artystów, którzy poszukują bardziej pokojowego, sprawiedliwego i demokratycznego świata.

 

Z kolei tegoroczny laureat Nagrody Honorowej, Staffan de Mistura, jest włoskim dyplomatą, od kilkudziesięciu lat związanym z ONZ i jego agendami: Agencją do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), Światowym Programem Żywnościowym  (WFP) oraz Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Piastował również stanowiska  specjalnego przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Południowego Libanu (2001-2004), Iraku (2007-2009) oraz Afganistanu (2010-2011), gdzie m.in. koordynował pomoc humanitarną dostarczaną przez ONZ; był także specjalnym doradcą Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców w Kosowie.

 

Uroczystości rozdania Nagrody towarzyszyła także międzynarodowa konferencja „Prawo przeciwko naturze” organizowana przez Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Przedstawicielstwo Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych w Polsce.

 

Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello – Wysokiego Komisarza NZ ds. Praw Człowieka (2002-2003) została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza w roku 2003. Przyznawana jest corocznie w dwóch kategoriach: osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur.

 

Do tej pory nagrodę otrzymali m.in. Tadeusz Mazowiecki oraz Stowarzyszenie Jeden Świat w 2004 roku, Alaksandr Milinkiewicz (Białoruś) oraz Festiwal Kultury Żydowskiej w 2006 roku, a także Leyla Ynus (Azerbejdżan) i Centrum Dialogu Międzyetnicznego i Tolerancji „Amalipe” (Bułgaria) w 2014 roku.

 

Nagrodę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą Przedstawiciele: Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, JE Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii, JE Ambasadora Królestwa Szwecji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Rzecznika Praw Obywatelskich, Instytutu Pamięci Narodowej, Konsula Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie, fundacji współpracujących ze Stowarzyszeniem w obszarze praw człowieka oraz Fundatorzy Nagrody, Przewodniczący Zarządu i Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza.

 

Patronem nagrody jest Sérgio Vieira de Mello, Brazylijczyk urodzony w 1948 roku. Większość życia zawodowego poświęcił pracy na rzecz biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR), biorąc od 1969 roku udział w operacjach humanitarnych i pokojowych w Bangladeszu, Sudanie, Cyprze, Mozambiku i Peru. Zginął 19 sierpnia 2003 roku w zamachu bombowym na siedzibę ONZ w Iraku.

 

 

Fot. : Paweł Mazur

 

 

 

krakow Forum Dialogu (3)

 

 

organizator/organiser

 

log_villa

 

 

honorowy patronat / honorary patronage

 

unhcr2016                brazylia             ambasada_szwecja

 

 

partnerzy/partners

 

icorn2016                           msz

 

 

fundator/founder

 

malopolska2016

 

 

 

sponsorzy/sponsors

 

 

grupa_zue_2015                     log_krakow_airport_niebieskie 

 

 

log_restauracja_villa

 

 

 

współpraca / cooperations

 

Kancelaria Prezydenta RP

 

Departament Narodów Zjednoczonych  i Praw Człowieka
Ministerstwa Spraw Zagranicznych

 

Rzecznik Praw Obywatelskich

 

Instytut Pamięci Narodowej

 

Konsulat Generalny  Stanów Zjednoczonych w Krakowie

 

Fundacja Kultury Chrześcijańskiej Znak

 

Fundacja PAUCI

 

Res Publica Nowa

 

 

patronat medialny/media patrons

 

logo_rzeczpospolita               log_tvp_krakow_niebieskie               log_polskie_radio_dla_zagranicy

 

log_radio_krakow               a5_dziennik            respublica_daje

 

log_visegrad_insight                  log_www_krakow_pl

 

 

 

Zobacz także