facebook

Wyszehradzki Kwartet Smyczkowy

Koncert Visegrad Cello Quartet będzie uświetni inaugurację VII edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej. Młodzi wiolonczeliści zapowiadają niekonwencjonalne aranżacje utworów m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Petera Grahama czy Mariana Vargi. Zespół jest przykładem współpracy artystów z krajów wyszehradzkich – w jego skład wchodzą muzycy z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

 

 

 

 

  • Andrej Gál, Słowacja (występ gościnny)

 

Absolwent Wyższej Szkoły Muzycznej (VŠMU) w Bratysławie. Od niemal dziesięciu lat występuję w międzynarodowych zespołach, m.in. w niemieckiej Internationale Orchesterakademie, Słowackiej Orkiestrze Muzyki Kameralnej Bohdana Warchala i w Zwiebel Quartet.

 

  • Tamás Mérei, Węgry

Muzykę studiował na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych (m.in. na Uniwersytecie Indiana i w Julliard School w Nowym Jorku). Jest najmłodszym laureatem prestiżowego konkursu Popper Cello, międzynarodowego konkursu organizowanego przez węgierskie publiczne radio oraz laureatem głównej nagrody na Piatigorsky Festival w Los Angeles. Występuje w Europie, USA, Izraelu i Japonii. Obecnie uczy na Akademii Franciszka Liszta w Budapeszcie.

 

  • Jozef Lupták, Słowacja

To jeden z czołowych współczesnych muzyków na Słowacji. Jest absolwentem VŠMU w Bratysławie i Royal Academy of Art. w Londynie. Jego koncertów słuchała publiczność Stanów Zjednoczonych, Francji, Meksyku, Węgier i Wielkiej Brytanii. Jozef Lupták jest współzałożycielem Opera Aperta Ensemble, a także inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu Konvergencie.

 

  • Aleksandra Ohar, Polska

 

Studiowała na Akademii Muzycznej w Warszawie, a także w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Augsburgu oraz Mozarteum Salzburg. Występy Aleksandry Ohar to nie tylko klasyczne utwory Haydna, Dvořáka czy Czajkowskiego na wiolonczelę, ale także muzyka współczesna (brała udział w projekcie Laboratorium Muzyki Współczesnej). Występuję zarówno solo, jak i w orkiestrze, gra też muzykę kameralną.

 

Program:

 

Lucia PAPANETZOVÁ (1978), SK:

Tri skice [2004]

 

Krzysztof PENDERECKI (1933), PL:

Capriccio per Siegfried Palm [1968]

 

Zoltán KODÁLY (1882-1967), HU:

Sonata for cello solo op. 8 [1915], Part 1

 

Peter GRAHAM (1956), CZ:

Suita pro violoncello – výber [2005]

Geometrické myšlenky

Federico Garcia Lorca

Improvisation

 

Marián VARGA (1947), SK:

Hymnus pre 4 celli [2006]

 

Ľubica SALAMON-ČEKOVSKÁ (1975), SK:

Kukucks Winterlied [2004]

 

Johann Sebastian BACH (1685-1750):

Ach Gott und Herr [BWV 714]

Ach Gott, wie gross und schwer [BWV 680]

Zobacz także