facebook

Szlak Renesansu w Małopolsce – edycja 2012

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza na kolejną edycje Szlaku Renesansu w Małopolsce. W ramach programu zostaną udostępnione dla zwiedzających zabytki z okresu Renesansu znajdujące się w granicach Małopolski. Publiczność będzie mogła zapoznać się z historią obiektów w towarzystwie historyków sztuki i konserwatorów dzieł sztuki, a także wysłuchać wykładów na temat kultury renesansu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Szczegółowy program: www.szlakrenesansu.pl.

 

 

22 lipca (niedziela)

wyjazd studyjny Zielonki – Giebułtów – Modlnica

 

Wyjazd z Krakowa

9.50 ul. Kałuży

Zwiedzanie obiektów- prowadzenie dr Paweł Pencakowski

  • 10.30 Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach
  • 12.00 Kościół p.w. św. Idziego w Giebułtowie
  • 13.30 Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy

ok. 15.00 powrót

 

Ilość miejsc ograniczona (koszty wizyty studyjnej pokrywa organizator).

Zgłoszenia na adres kasia@villa.org.pl do 20 lipca do godz. 15.00

 

29 lipca (niedziela)

 

Willa Decjusza

  • 12.00 wykład:

dr Paweł Pencakowski „Zamek królewski na Wawelu i renesansowe rezydencje w Polsce”.

 

Zamek w Suchej Beskidzkiej

wystawa „Pieniądz jako dzieło sztuki”

zwiedzanie Willi Decjusza i Zamku w Suchej Beskidzkiej z przewodnikiem

  • 11.00- 15.00 (wejście grup o pełnych godzinach)

 

4 sierpnia (sobota)

 

  • 11.00 wykład terenowy Klementyna Ochniak-Dudek „Rezydencje i domy żupne w Krakowie”.

zbiórka osób zainteresowanych spacerem o godz. 11.00

przed siedzibą Muzeum Historycznego (róg ul. Szczepańskiej i Sławkowskiej)

 

OBIEKTY:

 

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zielonkach wzniesiony w pierwszej połowie XVI w. o charakterze gotyckim z elementami renesansowymi. Dzieło muratora krakowskiego Jakuba Żura i kamieniarza Kaspra Simona. Na uwagę zasługuje renesansowe tabernakulum ścienne, oryginalna kadzielnica o ażurowej, wielobocznej pokrywie, o kształcie gotycyzującym, dwa posągi ołtarza, wykonane przez słynnego rzeźbiarza krakowskiego Antoniego Frączkiewicza.

 

Kościół p.w. św. Idziego w Giebułtowie późnorenesansowy, ufundowany przez Kaspra Giebułtowskiego w latach 1600-1604 z zespołem malowideł ściennych.

 

Kościół św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej w Modlnicy (gmina Wielka Wieś) powstał w 1553 roku, w miejscu wcześniejszego prawdopodobnie wzniesionego w połowie XII wieku. W kościele znajduje się renesansowa polichromia z 1562 roku oraz z połowy XVII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się gotycki obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (Modlnickiej) datowany na lata 1460-1470. Stropy pokryte są kasetonami. Do zabytkowego wyposażenia należy również marmurowe tabernakulum w kształcie małej kapliczki z XVI wieku i chrzcielnica wraz z amboną z XVII wieku.

 

Zamek w Suchej Beskidzkiej – renesansowy zamek z XVI/XVII w. w Suchej Beskidzkiej, zwany „Małym Wawelem” jest budowlą trójskrzydłową z czterema narożnymi wieżami z prostokątnym niemiarowym dziedzińcem z wjazdem od wschodu. Dwupiętrowe skrzydła południowe i zachodnie od strony dziedzińca zdobią piętrowe krużganki, gdzie w części parterowej arkady podtrzymują czworoboczne filary, a na piętrze toskańskie kolumny. Zamek był siedzibą rodów Komorowskich, Wielopolskich, Branickich i Tarnowskich. Zawiązkiem zamku był dwór obronny wzniesiony ok. 1554 r. przez Kaspra Suskiego, usytuowany na północ od Rynku u podnóża góry Jasień. Budowla powstała z miejscowego kamienia łamanego, obrabianego stosownie do potrzeb nielicznych szczegółów dekoracyjnych budynku. Rozbudowany w okazałą magnacką rezydencję w 1614 roku z udziałem Piotra Komorowskiego. Powiększony i wewnątrz zmodernizowany ok. 1708 roku przez Annę z Lubomirskich Wielopolską voto Małachowską. Rekonstruowany w latach 1882-87 i 1905. Na terenie parku, należącego do kompleksu zamkowego znajduje się piękna oranżeria wybudowana w stylu neogotyku angielskiego oraz Domek Ogrodnika. O północy na krużgankach można spotkać Białą Panią, którą jest widmo Anny Konstancji z Lubomirskich Wielopolskiej.

 

Willa Decjusza na Woli Justowskiej jest jednym z najbardziej znanych i najpiękniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce. Zbudowana w latach trzydziestych XVI w. z inicjatywy Justusa Ludwika Decjusza, sekretarza Króla Zygmunta I, wzorowana była na modnych w ówczesnej Europie posiadłościach z okolic Florencji i Rzymu, będących miejscem wypoczynku, spotkań i dysput filozoficznych. Budowlę na rzucie prostokąta, wznieśli około 1535 r. włoscy budowniczowie: Bernardino Zanobi de Giannotis z Rzymu, Jan Cini ze Sieny i Filip z Fiesole. Willa została usytuowana na wschodnim stoku wzgórza i zwrócona elewacją frontową w kierunku Krakowa. Przyległe zalesione wzgórza stanowiły kompozycyjne dopełnienie zespołu. Obecna trzykondygnacyjna, arkadowa loggia rozpięta między dwiema wieżami alkierzowymi, jest w całości efektem przebudowy dokonanej przez Stanisława Lubomirskiego w pierwszej ćwierci XVII w. Zespół pałacowo-parkowy obejmuje obecnie budynek Willi Decjusza oraz dwie oficyny: Dom Łaskiego i Dom Erazma, a także otaczający je Park Decjusza. Od 1996 roku budynek jest siedzibą Stowarzyszenia Willa Decjusza.

 

 

log_forum_pl

 

 

 

Zobacz także