facebook

Zapraszamy na Światowy Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez ONZ w 2004 roku jako coroczne święto, obchodzone 20 czerwca. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców. Według szacunków w 2013 na całym świecie żyje ponad 45,2 mln uchodźców i osób przesiedlonych wewnątrz własnego kraju. W Polsce roku 2013 wniosek o nadanie statusu uchodźcy w Polsce złożyły 14 981 osoby, a jedynie 131 osób otrzymało status uchodźcy. Wśród osób ubiegających się o nadanie statusu uchodźcy w Polsce 85% to obywatele Rosji (Czeczeni), 8% Gruzji i 2% Syrii.

 

 

Polska Akcja Humanitarna, Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, Amnesty International Małopolska, Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Fundacja Kultury Chrześcijańskiej ZNAK zapraszają na krakowskie wydarzenia Dnia Uchodźcy.

 

W poniedziałek 23 czerwca od godz. 11.00 zapraszamy do Parku Decjusza na grę symulacyjną „Przejścia”. Gra w bardzo sugestywny sposób pokazuje proces przekraczania granicy i umożliwia autentyczne przeżycie sytuacji, których doświadczają uchodźcy.

 

 

Udział wezmą znamienici krakowscy aktorzy : Jerzy Trela – urzędnik imigracyjny, Krzysztof Globisz – urzędnik imigracyjny, Piotr Pilitowski – straż graniczny, Tomasz Schimmscheiner (Fundacja Gospodarstwo Teatralne) – straż graniczna, Beata Schimmscheiner (Fundacja Gospodarstwo Teatralne) – urzędnik imigracyjny oraz uczniowie XX gimnazjum i VIII liceum w Krakowie. Zapraszamy też 10 chętnych, którzy pierwsi zgłoszą się na adres krakow@pah.org.pl do 20 czerwca. 

 

 

O godz. 19.00 zapraszamy wszystkich do Nowej Prowincji przy ul. Brackiej 3 na wieczór artystyczny poświęcony uchodźcom.

 

W programie:

 

Czytanie fragmentów sztuki „Przychodźcy” Iwony Nowackiej w wykonaniu aktorów: Katarzyny Krzanowskiej, Iwony Sitkowskiej, Marcina Kalisza, Błażeja Peszka i Kajetana Wolniewicza, pod opieką reżyserską Piotra Ratajczaka. Sztuka powstała na kanwie wywiadów z uchodźcami mieszkającymi w Polsce, a cały projekt zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Rozmowa z białoruskim opozycjonistą, działaczem obywatelskim, krytykiem literackim i tłumaczem – Lawonem Barszczeuskim, który przebywa w Krakowie na stypendium w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa (ICORN). Spotkanie poprowadzi Pani Małgorzata Nocuń z „Tygodnika Powszechnego”.

 

Pokaz 30” filmu dokumentalnego „Z Kaukazu nad Wisłę” o uchodźcach z Czeczenii, wyprodukowany przez Stowarzyszenie Vox Humana. Jedyny pokaz w Krakowie!

 

 

Zachęcamy także do oglądania wystawy komiksów o uchodźcach, zorganizowanej przez Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, która eksponowana jest na Plantach na odcinku pomiędzy ul. Św. Tomasza i ul. Szczepańską. Wystawa trwa do 23.06.

 

 

 

 

Zobacz także