facebook

Miłosz. Zabawy ze słowem. Imieniny Czesława Miłosza

W ramach obchodu Roku Miłosza zapraszamy na spotkanie poświęcone prezentacji osoby i twórczości Poety oraz jej inspirującego wpływu na artystów różnych dziedzin sztuki. Spotkanie, którego artystyczna koncepcja oparta została na połączeniu słowa, obrazu i dźwięku, zrealizowane zostanie w konwencji imieninowego przyjęcia, ponieważ w lipcu właśnie (20 lipca) Czesław Miłosz obchodził swoje imieniny.

 

Wydarzenie rozpocznie rozmowa-wspomnienie o Czesławie Miłoszu, w której udział wezmą zaproszeni goście oraz miłośnicy i znawcy twórczości polskiego Noblisty, m.in. Agnieszka Kosińska, sekretarka Poety, Ryszard Krynicki, Tomasz Fiałkowski i Andrzej Strumiłło. Następnie odbędzie się koncert zespołu Brevis Consort zatytułowany „słuchając Miłosza…” oraz zaprezentowana zostanie wystawa obrazów Andrzeja Strumiłło, inspirowanych i poświęconych ostatniemu cyklowi wierszy Poety.

 

Obok twórczości Patrona spotkania, w jego trakcie zaistnieje także poezja Macieja Kazimierza Sarbiewskiego (ur. w 1595 r. w Sarbiewie koło Płońska, zm. w 1640 w Warszawie) – światowej sławy poety neołacińskiego i teoretyka literatury epoki baroku, jezuity, nadwornego kaznodziei Władysława IV, związanego z Warszawą i Wilnem w recytacji zaproszonych artystów. Będzie to swego rodzaju klamra łącząca historyczną i współczesną część niedzielnego programu Willi Decjusza.

 

Publiczność zostanie zaproszona również na poczęstunek przy specjalnie przygotowanym „stole imieninowym”. Udział w spotkaniu wymaga okazania bezpłatnych wejściówek, dostępnych w Willi Decjusza oraz Punktach Informacji Miejskiej – w Pawilonie Wyspiańskiego oraz przy ul. św. Jana 2 w Krakowie od piątku, 8 lipca 2011 roku.

 

Program:

  • 17:00 Sala Czartoryskich

Stolik literacki: Ryszard Krynicki, Tomasz Fiałkowski, Andrzej Strumiłło.

Prowadzenie: Agnieszka Kosińska

 

  • 18:00 Sala Balowa

„słuchając Miłosza…”

– recytacje wierszy Czesława Miłosza i Macieja Kazimierza Sarbiewskiego

– wystawa malarstwa Andrzeja Strumiłło

– muzyka Zygmunta Koniecznego, Algirdasa Martinaitisa oraz A. Jarzębskiego, T. Meruli, G. Valentiniego

 

Wykonawcy:

Andrzej Strumiłło – słowo

oraz:

Zespół „Brevis Consort”:

Darius Stabinskas – sopranowa viola da gamba (kierownictwo artystyczne)

Mateusz Kowalski – sopranowa i tenorowa viola da gamba

Robertas Bliškevičius – basowa viola da gamba

Justyna Rekść-Raubo – basowa viola da gamba

 

Zespół Brevis Consort powstał w 2006 r. z inicjatywy wiolonczelisty i gambisty Dariusa Stabinskasa, po jego powrocie ze studiów we Włoszech. Ambicją artysty jest przybliżanie muzyki dawnej i odkrywanie muzycznego dziedzictwa Litwy wykonywanego na historycznych instrumentach. Początkowo założyl on Barokową Orkiestrę Krajów Bałtyckich (Baltic States Baroque Orchestra). W tym samym toku zespół rozpoczął ścisłą współpracę z jednym z najbardziej uznanych litewskich zespołów wokalnych – Chórem Kameralnym „Brevis”. Po kilku projektach artyści postanowili połączyć oba składy i powstał „Brevis Chór i Consort”. Ważnym wspólnym osiągnięciem muzyków było wystawienie jednego z najbardziej monumentalnych arcydzieł Claudio Monteverdiego „Nieszpory najświętszej Maryi Panny” („Vespro della Beata Vergine” z 1610 roku).

 

„Brevis Consort” uczestniczy w koncertach także jako niezależny zespół. Poza kilkoma litewskimi muzykami, udział biorą młodzi profesjonaliści z krajów bałtyckich i innych krajów europejskich: przede wszystkim z Polski, Niemiec, Włoch, ze Szwajcarii.

 

Andrzej Strumiłło urodził się w 1928 roku w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1950). Był asystentem tych uczelni w latach 1949-1953, profesorem ASP w Krakowie (1977-1980), wykładowcą filii ATK w Suwałkach (1987-1988). W latach 1982-84 był kierownikiem Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku. Zainicjował i od 1977 roku jest komisarzem Spotkań Sztuka – Środowisko w Wigrach. Andrzej Strumiłło uprawia wiele dyscyplin: malarstwo, grafikę, rysunek, fotografię, ilustrację, projektowanie książek, wystawiennictwo, scenografię. Fotografuje od 1945 roku. Wydał dwa tomy poezji oraz liczne książki o przyrodzie i kulturze (m.in. Nepal). Jako podsumowanie podróży artystycznych stworzył cykle rysunkowe i fotograficzne, m.in. Chiny 1954, 1961; Włochy 1957; Indie 1959, 1970, 1972; Nepal 1974, 1980; Japonia i Tajlandia 1987. Zgromadził kolekcję sztuki i przedmiotów kultury materialnej Dalekiego i Środkowego Wschodu dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie i Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Otrzymał szereg nagród państwowych. Mieszka w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie.

 

Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w Willi Decjusza oraz punktach informacji miejskiej – w Pawilonie Wyspiańskiego oraz przy ul. św. Jana 2 w Krakowie od piątku, 8 lipca 2011 roku.

 

Koordynacja projektu:

Katarzyna Renes – kasiarenes@villa.org.pl

Zobacz także