facebook

„Portrety literackie” Elżbiety Lempp

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza 16 maja 2013 (czwartek) o godz. 17.00 na wernisaż wystawy pt. „Portrety literackie” Elżbiety Lempp. Na zdjęciach m. in. Wisława Szymborska, Sławomir Mrożek, Józef Tischner. O prezentowanych autorach rozmawiali będą w czasie Salonu Literackiego Michał Rusinek – wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej oraz Agnieszka Kosińska – sekretarz Czesława Miłosza. Wystawę w Willi Decjusza będzie można oglądać do 2 czerwca 2013 od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00. Wstęp wolny.

 

Fotografie w „Portretach literackich” skupiają się wyłącznie na twarzach. Kilkadziesiąt czarno-białych prac, pokazanych w formie tradycyjnej wystawy oraz prezentacji multimedialnej, przedstawia panoramę polskiej i zagranicznej sceny literackiej. Ekspozycja obejmuje prace z lat 1987-2012. Wystawa nawiązuje do „Krajobrazów literackich” pokazywanych w Willi Decjusza w 2006. Poprzednia edycja, obok portretów pisarzy, prezentowała także fotografie, których tematem była literatura. Fotografie w „Portretach literackich” skupiają się wyłącznie na twarzach. Na Portrety literackie składają się prace z lat 1987-2012.

 

Elżbieta Lempp fotografuje od początku lat 80. XX wieku. Jednym z najważniejszych podejmowanych przez nią tematów są portrety ludzi kultury, w szczególności pisarzy – noblistów i największych autorów Europy Środkowo-Wschodniej. Wystawia w kraju i za granicą. W latach 2010-2012 dzięki stypendium fundacji Pro Helvetia przygotowała projekt Sztuka w pudle. Resoc, w ramach którego zrealizowała 14 wizyt studyjnych w zakładach karnych (11 w Polsce i 3 w Szwajcarii). Jej prace publikowane były w licznych pismach i periodykach, wystawia w kraju i za granicą. Współpracuje z wydawnictwami literackimi, portalem internetowym culture.pl oraz z Instytutem Książki.

 

 

Zobacz także