facebook

Recital fortepianowy Denisa Zhdanova – Dziedzictwo Chopina 2013

W ramach cyklu koncertowego Dziedzictwo Chopina, nawiązującego do tradycji i historii Willi Decjusza, gdzie Księżna Marcelina Czartoryska w latach 80-tych XIX wieku prowadziła salon artystyczny i patriotyczny Krakowa, zapraszamy na recital fortepianowy Denisa Zhdanova – 11 sierpnia (niedziela), godz. 17.00. Wstęp na koncert na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2, Pawilon Wyspiańskiego – pl. Wszystkich Świętych 2) oraz bezpośrednio przed spektaklami. Ilość miejsc ograniczona. 

 

Denis Zhdanov jest jednym z najzdolniejszych artystów młodego pokolenia, laureatem II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Halina Czerny – Stefańska in Memoriam, który odbył się w 2011 roku w Akademii Muzycznej im I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Koncert jest jedną z nagród dla zwycięzcy konkursu i został ufundowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.

 

 

Program koncertu:

  • J. S. Bach-F. Busoni 3 choral preludes Es-dur, a-moll, f-moll
  • F. Schubert Wanderer Fantaisie op.15
  • A. Soler 2 Sonatas E-dur & d-moll
  • Gluck-Sgambatti Melody d-moll
  • Prokofiev Sonata n.2 d-moll

 

 Zobacz plakat

 

Denis Zhdanov międzynarodową karierę muzyczną rozpoczął swym debiutowym recitalem w Łodzi (2007). Występ ten przyniósł mu ogromne uznanie zarówno wśród widzów, jak i krytyków muzycznych. Dużym sukcesem okazał się również jego udział w pierwszej i drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina „Rubinstein Piano Festival” w Łodzi (2009,2011), podczas którego wystąpił jako solista i kameralista.

 

Denis Zhdanov występował w znanych salach koncertowych, takich jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Palau de la Musica oraz L’Auditori w Barcelonie, Auditori de Tenerife na Wyspach Kanaryjskich, Gasteig w Monachium, Salle Cortot w Paryżu. Jako solista koncertował ze światowymi orkiestrami, a wśród nich: hiszpańską Valles Symphony, Orchestra Symphonic de Tenerife, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Ukraińską Orkiestrą Radia i Telewizji, Orkiestrą Kameralną „Polish Camerata”, Orkiestrą Kameralną „Nova Amadeus” we Włoszech, Gruzińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną, Polską Orkiestrą „Sinfonia Iuventus”.

 

Denis rozpoczął naukę gry na fortepianie w rodzinnym mieście na Ukrainie w wieku 9 lat i już w pierwszym roku nauki, będąc najmłodszym uczestnikiem, został laureatem I nagrody w regionalnym konkursie dla młodych pianistów.

 

Denis Zhdanov jest laureatem wielu nagród prestiżowych międzynarodowych konkursów muzycznych m.in.:

 

  • I nagrody w 56. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Maria Canals Piano Competition” w Barcelonie (Hiszpania) (2010) – konkurs jest członkiem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych (WFIMC). Oprócz nagrody głównej został laureatem trzech nagród specjalnych, a także nagród w postaci kontraktów na ponad 20 koncertów w Europie i Azji oraz nagrania solowej płyty dla wytwórni Naxos.
  • I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny- Stefańska in Memoriam” w Poznaniu (Polska) (EmCy, 2011)
  • I nagrody w VII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Artur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy (Polska) (EmCy, 2007)
  • I nagrody i nagrody specjalnej w XIX Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Roma-2009: Chopin Prize” w Rzymie (Włochy).

 

Denis Zhdanov nagrał płyty z utworami Fryderyka Chopina dla Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Łodzi (2010) oraz z sonatami Antonio Solera dla wytwórni Naxos (2011). W nadchodzącym sezonie artystycznym 2012/2013 Denis planuje recitale solowe i występy z orkiestrami, a także na festiwalach w wielu miastach na świecie m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Polsce, Ukrainie, Niemczech, Francji, a także trasę koncertową po Chinach.

 

 

log_forum_pl

 

 

Złoty Sponsor:

 

log_siemens

Zobacz także