facebook

Już wkrótce wyjątkowy, kryminalno-reportażowy numer „Radaru”!

Z wielką przyjemnością informujemy, że już wkrótce ukaże się nowy – ósmy już! – numer wydawanego przez Stowarzyszenie Willa Decjusza magazynu literackiego „Radar”. Premiera będzie miała miejsce we Lwowie w czasie 20. Forum Wydawców (10-15 września). W najnowszym numerze będzie można przeczytać m. in.: tekst „Felix Austria” Sofiji Andruchowycz o poszukiwaniu galicyjskiego ducha w scenerii Nowej Huty; reportaż Ziemowita Szczerka pt. „Wakacje w Apokalipsie”; nostalgiczną opowieść Wasyla Machno o „krainie, w której mówiono siedmioma językami, a kury, choć nie latały, mówiły przynajmniej trzema”.

 

Na uwagę zasługuje również tekst Lubko Deresza poświęcony Kałmucji, opowieść Andrzeja Muszyńskiego o człowieku, który „Wychodził o świcie Edwardem, wracał Zbyszkiem”, poruszające opowiadanie Sylwii Chutnik pt. „Działka” oraz fragment nowego kryminału Pawła Jaszczuka. Poetyckim dopełnieniem numeru są wiersze Radosława Melnykiwa oraz fragment poematu Tomasza Różyckiego pt. „Lewa Nieludzki”. To wszystko i jeszcze więcej w dwóch wersjach językowych – polskiej i ukraińskiej! Ilustracjami do tekstów w najnowszym „Radarze” są zdjęcia prozaika, autora nagrodzonej Paszportem „Polityki” głośnej „Książki” – Mikołaja Łozińskiego, który przygotował wybór fotografii ze swoich zbiorów.

 

W otwierającym numer tekście Natalki Śniadanko czytamy: „„Radar” […] po raz kolejny zmienił format. Z trójjęzycznego i stricte literackiego czasopisma przekształcił się on bowiem w magazyn dwujęzyczny, utraciwszy niemiecką część oraz literacką cnotę – dodaliśmy teksty reportażowe, choć przeważnie jednak solidnie naznaczone stylistyką literacką i niecodziennością percepcji świata. Formalnym pretekstem dla takich zmian stało się konkretne wydarzenie – Polska w roli głównego gościa Lwowskiego Forum Wydawców 2013. Kryminały i reportaże – oto dzisiejsze literackie wizytówki Polski. Oba gatunki przeżywają w ostatnich latach burzliwy rozwój. Postanowiliśmy to podkreślić i zademonstrować również w „Radarze”, uzupełniając część ukraińską jeśli nie kryminałami, to przynajmniej próbami reportażu”.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami projektu są Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Województwo Małopolskie oraz Instytut Książki. Za design, projekt okładki i skład dziękujemy warszawskiej Pracowni Grafiki.

 

 

logo_mkidn

 Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

malopolska_poziom

 

Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie

Zobacz także