facebook

Miesiąc Fotografii w Krakowie w Wiili Decjusza

School Nr 7 – Wystawa fotografii bułgarskiej artystki Vesseliny Nikolaevej. Vesselina Nikolaeva w cyklu „Szkoła nr 7” zwraca uwagę na położenie młodych ludzi żyjących w Bułgarii – kraju, który w swojej współczesnej postaci ma tyle samo lat, co bohaterowie jej zdjęć. Odzyskana wolność otworzyła przed nimi nieznane dotąd możliwości; rewersem tej sytuacji jest brak wzorców do naśladowania i brak łączności z historyczną przeszłością. Poszukiwanie źródeł i odniesień w historii jest charakterystyczną cechą współczesności: coraz rzadziej słychać prawdziwie rewolucyjne hasła.

 

Wystawa odbywa się w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie 2008 i jest wydarzeniem towarzyszącym międzynarodowej konferencji (Wy)tłumaczyć Słowiańsczyznę.

 

Wystawa trwa od 7 maja do 28 maja od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 18:00.

Wernisaż: piątek 16 maja, godz. 17:00

Willa Decjusza, ul. 28 Lipca 1943r. 17 A, Kraków

 

Vesselina NIkolaeva

 

Urodzona w Sofii artystka jest jedną z najciekawszych reprezentantek współczesnej fotografii bułgarskiej. Jej zainteresowania artystyczne skupiają się głównie wokół fotografii dokumentalnej. W swych pracach Nikolaeva próbuje uchwycić elementy znikającej rzeczywistości Europy Południowo – Wschodniej i związaną z tym atmosferę swoistej nostalgii. Z fragmentów rozproszonego świata próbuje złożyć obraz współczesnej Bułgarii na tle transformacji geograficznych i politycznych. Vesselina Nikolaeva jest absolwentką Utrecht Academy of Art, ukończyła roczne Credit Suisse Master Class for Photojournalists from East-Central Europe w Budapeszcie oraz klasę A. Broomberga i O. Chanarina w Aranjues w Hiszpanii.

 

Jest dwukrotną stypendystką holenderskiej Fundacji Fine Arts oraz laureatką wielu prestiżowych konkursów, m.in. Canon Award 2004; Descubrimientos 2005 – nagrody dla najlepszego młodego fotografika w Hiszpanii oraz Grand Prix 4 Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Uczestniczyła w ponad dwudziestu wystawach grupowych oraz siedmiu indywidualnych.

Zobacz także