facebook

„Guitar Power” – multimedialny projekt Damira Halilića oraz Igora Modrića

Zapraszamy do Willi Decjusza w środę 26 listopada, o godz. 19.30 na multimedialny projekt pn. „Guitar Power” chorwackiego gitarzysty i kompozytora – Damira Halilića oraz reżysera filmowego i operatora – Igora Modrića. W efekcie współpracy dwójki artystów powstało nowatorskie dzieło, tworzące pełnię estetycznych wrażeń i odkrywające wielki potencjał gitary klasycznej. Publiczność odbędzie wielowątkową podróż nie tylko do rodzimej i bliskiej sercom artystów Chorwacji, ale także do wielu miejsc na świecie i poznaje ludzi, z którymi muzyk i filmowiec współpracowali podczas licznych koncertowych tournée, udokumentowanych imponującą dyskografią Damira Halilića i filmami Igora Modrića. W programie znajdą się, między innymi, miniatury inspirowane muzyką renesansową, które Damir Halilić skomponował w wersji kameralnej do sztuk teatralnych.

 

Damir Halilic jest tegorocznym zwycięzcą najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej w Chorwacji PORIN za autorski album MARE NOSTRUM nagrany w Londynie (wrzesień 2012 r.). Album płytowy Mare Nostrum powstał dzięki współpracy takich gwiazd rynku nagrań, jak: producent B. J. Cole i rejestrator dźwięku Steve Honest, z którymi nagrywały światowe gwiazdy: Elton John, Sting, Bjork, REM, Mark Knopfler, Tom Jones, Depeche Mode, Dolly Parton. Utwory znajdujące się na tej płycie to wyrafinowane miniatury inspirowane muzyką renesansową, które Damir Halilic skomponował pierwotnie w wersji kameralnej do sztuk teatralnych. Druga grupa kompozycji opiera się na tradycyjnej muzyce chorwackiej będąc jednocześnie mocno związana z klasyczną solową muzyką gitarową. Niezwykła, często innowacyjna technika gry Damira Halilića tak efektownie zauważalna w kompozycjach-perełkach: Mare Nostrum, Croatica i Dalmatino, wywodzi się z jego długoletniej praktyki gry na mandolinie, kiedy to doskonalił nie tylko warsztat, ale przede wszystkim pogłębiał znajomość folkloru Chorwacji. Równolegle Damir Halilić stale czerpał natchnienie od klasyków latynoamerykańskiej muzyki gitarowej i to właśnie, między innymi, takim kompozytorom, jak: Heitor Villa Lobos, Augustin Barrios, Francisco Tarrega poświęcony jest album Mare Nostrum, wnoszący ze strony autora zarówno  wiele technicznych, jak i interpretacyjnych innowacji.

 

Damir Halilić Hal występował wielokrotnie w USA, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Słowenii, Serbii, Polsce, we Włoszech i na Węgrzech. Od 2009 roku jest obecny na oficjalnej stronie Tommy Emanuela – australijskiego wirtuoza, światowej sławy gitarzysty.

 

Damir występował i współpracował z takimi sławami jak: Tommy Emmanuel, Muriel Anderson, Bernie Marsden, Michael Messer, Peter Finger, Franco Morone, Woody Mann. To właśnie dzięki Damirowi chorwacka publiczność miała okazję podziwiać grę ww. gitarzystów, ponieważ Hal jest nie tylko wirtuozem gitary, ale również organizatorem kilku festiwali gitarowych w swoim kraju (Kastav Blues Festiwal; Baska International Guitar Festival na wyspie KRK).

 

Dzięki wsparciu miasta Rijeki i regionu, Hal wykreował w rodzinnym mieście Hal’s All Star Guitar festival, który gościł : Pierre’a Bensusan, Martina Taylor, Dominica Millera, Prestona Reeda, John Jorgensona, Antonio Forcione, Jacques’a Stotzema, Ducka Bakera, Tony McManusa.

 

W ostatnich 10 latach Damir Halilić nagrał 5 płyt bardzo dobrze przyjętych przez krytykę zarówno w Europie, jak i w USA: Gemini  – utwory z tego podwójnego albumu były na top charts w USA, Australii I Europie Zachodniej Ocean – zrealizowany w Bolonii przez osobistość w świecie gitarzystów Franco Morone. Infinity – piosenka z tej płyty Speak To Me odniosła sukces medialny zdobywając Porin w kategorii najlepszej interpretacji dla jej wykonawczyni.

 

Trilogy – to jak do tej pory największa produkcja Halilića – nagrywana od Nashville w USA, Rzym, Monachium aż po Zagrzeb i Rijekę. Gościnnie wystąpili na niej: gitarzysta John Jorgenson, perkusista JD Blair, saksofonista Jim Horn, wokalista Suzy Bogguss (zdobywczyni GRAMMY Award), producent Woody Mann, gitarzysta I blusowy harfista Pat Burgesen, perkusista Lucrezio DeSeta, amerykański bluesman Michael Roach.

 

Igor Modrić – chorwacki reżyser filmowy, operator i producent, podróżujący z Damirem Halem do wielu miejsc związanych z koncertami gitarzysty. Miedzy innymi, w czasie sesji nagraniowej w Londynie przygotował i wyprodukował materiał filmowy, który stanowi fragment obszernej prezentacji multimedialnej towarzyszącej koncertom Damira Halilića.

 

Trasa koncertowa projektu GUITAR POWER w Polsce (premiera, listopad 2014) objęta jest patronatem: Ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Pani Andrei Bekić oraz Konsula Honorowego Republiki Chorwacji w Krakowie Pana Pawła Włodarczyka.

 

Wydarzenie to odbywa się w ramach projektu „RenEU – New Renaissance in Europe. Szlak Renesansu w Małopolsce 2014”.

 

 

 

logo_ue

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym

Programu Kultura Komisji Europejskiej

 

 

 

malopolska_poziom

 

 Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

w ramach konkursu ofert z turystyki pn. Małopolska Gościnna

 

 

Sponsorzy:

 

 

log_pzu                log_krakow_airport_niebieskie               siemens

 

 

 

Partner:

 

 

log_tauron_dystrybucja

Zobacz także