facebook

O ekonomii, roli pieniądza i numizmatyce, czyli nowa edycja Dukatów Decjusza ruszyła 2 października

 

Historia pieniądza od starożytności po współczesność, jego wartość oraz rola – to tylko wybrane tematy, o których z ekspertami rozmawiali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzesku. 2 października 2017 Stowarzyszenie Willa Decjusza rozpoczęło realizację programu Dukaty Decjusza, popularyzującego wiedzę o ekonomii, historii i numizmatyce, do którego zaprosiło uczniów szkół podstawowych z Małopolski.

 

 

 

 

Dukaty Decjusza to projekt popularyzujący wiedzę o ekonomii w perspektywie historycznej i współczesnej, obejmujący historię i rolę pieniądza, politykę monetarną i numizmatykę. Adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z małych miejscowości województwa małopolskiego.

 

W ramach programu zajęcia prowadzą eksperci i specjaliści z obszaru ekonomii i kultury, którzy zaprezentują m.in. rozwój ekonomii, politykę monetarną Polski i UE, numizmatykę oraz przedstawią Renesans i jego wybitnych przedstawicieli.

 

 

Tematami zajęć są wybrane zagadnienia związane z historią pieniądza od starożytności po współczesność, jego wartością i rolą, polityką monetarną oraz numizmatyką. W części zajęć na tle epoki Renesansu przedstawione są postacie Mikołaja Kopernika i Justusa Decjusza (autorzy czołowych traktatów ekonomicznych swej epoki prowadzący spór dotyczący reformy monetarnej), a także ich osiągnięcia w obszarze kształtowania polityki gospodarczej dawnej Europy i Polski.

 

Projekt realizowany jest w formie wykładów, prelekcji, warsztatów oraz zabaw edukacyjnych opartych na koncepcji uczenia się przez doświadczenie. Dukaty Decjusza realizowane są w renesansowej Willi Decjusza, co przyczynia się do atrakcyjności i efektywności projektu. Obcowanie z substancją zabytkową, poznawanie historii poprzez odbywanie swego rodzaju podróży w czasie czyni naukę niezapomnianym i miłym przeżyciem oraz korzystnie wpływa na trwałość efektów nauczania.

 

 

Informacji na temat projektu dotyczących współpracy z firmami i instytucjami udziela Grzegorz Morek:  grzegorz@villa.org.pl, tel.: 509 647 306

 

Patronat Honorowy
Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego

 

 

finansowanie:

 

 

sponsorzy:

 

 

grupa_zue_2015                      

 

 

                   

 

 

patroni medialni:

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także