facebook

Pisarze wyszehradzcy w Willi Decjusza – startują wiosenne stypendia literackie

1 maja 2017 roku w Budapeszcie, Bratysławie, Krakowie i Pradze rozpoczęły się pobyty stypendialne w ramach kolejnej edycji międzynarodowego projektu „Wyszehradzkie Rezydencje Literackie”. W czasie wiosennej edycji projektu Willa Decjusza gości Miloša Doležala – czeskiego poetę, redaktora, autora słuchowisk, Aleksandrę Zielińską – polską powieściopisarkę i autorkę opowiadań, Gábora Scheina – węgierskiego poetę i pisarza oraz Michala Tallo ze Słowacji, poetę i krytyka filmowego.

 

 

Miloš Doležal (1970, Czechy) – poeta, pisarz, redaktor, autor słuchowisk. Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Karola w Pradze. Od 1998 r. pracuje jako redaktor literacki i autor słuchowisk w radiu Český Rozhlas Praha – rozgłośni artystycznej Vltava. Wiersze i felietony jego autorstwa były publikowane w polskich czasopismach literackich („Topos”, „Almanach prowincjonalny”, „Gość Niedzielny”, „Tygodnik Powszechny” itp.). Zbiór jego wierszy pt. „Gmina” ukazał się w 2004 r. nakładem wydawnictwa Czarne. Jego wiersze i opowiadania były tłumaczone na języki francuski, niemiecki, polski, angielski, grecki, chorwacki i włoski. Jest autorem wielu radiowych audycji dokumentalnych dotyczących okresu II wojny światowej i komunistycznej represji lat 50., audycji literackich, portretów i dzienników z podróży. Napisał monografię na temat czeskiego męczennika reżimu komunistycznego księdza Josefa Toufara pt. „Jako Bychom Dnes Zemřít Měli”, za którą otrzymał nagrodę Książka Roku 2012 przyznaną przez gazetę „Lidové noviny” i która została następnie wydana we Włoszech (Itaca, 2015). Mieszka w Pradze i w Wysoczynie.

 

Aleksandra Zielińska (1989, Polska) – powieściopisarka i autorka opowiadań. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, studentka na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, uczestniczka organizowanego przez Warszawską Szkołę Filmową kursu scenopisarstwa dla literatów ADAPTACJA. Autorka dwóch powieści: „Przypadek Alicji” (2014, nominowana do Nagrody Conrada za najlepszą powieść debiutancką) oraz „Bura i szał” (2016). Obie powieści ukazały się nakładem wydawnictwa W.A.B., GW Foksal, w ramach serii wydawniczej Archipelagi. Laureatka Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w 2015 r. w kategorii literatury. Uczestniczka warsztatów dramatopisarskich w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Członkini zespołu literackiego Studia Munka.

 

Gábor Schein (1969, Węgry) – poeta i pisarz. Gábor Schein jest autorem wielu opublikowanych tomików poezji, czterech powieści, sztuk oraz esejów literackich i politycznych. Jego prace zostały wyróżnione grantami i nagrodami zarówno na Węgrzech, jak i za granicą, i przetłumaczone na wiele języków. Najnowsze publikacje autora obejmują: „Éjszaka, utazás” [Noc, podróż] (wiersze) 2013; „Esernyők a Kossuth téren” [Parasole na Placu Kossutha] (eseje polityczne); 2014 „Svéd” [Szwedzki] (powieść) 2015; „Üdvözlet a kontinens belsejéből” [Pozdrowienia ze środka kontynentu] (wiersze) 2017.

 

Michal Tallo (Słowacja) – poeta i krytyk filmowy. Aktualnie jest studentem pierwszego roku studiów doktoranckich w Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych w Bratysławie, pracując jednocześnie jako redaktor współpracujący dla Vlna – magazynu o współczesnej sztuce i kulturze, kierownik działu programowego kina KLAP w Bratysławie oraz organizator Medziriadky – projektu dla debiutujących młodych pisarzy. Oprócz tego regularnie prowadzi odczyty literackie i dyskusje na temat literatury, filmu i sztuki w Bratysławie i innych słowackich miastach oraz pisze wiersze, recenzje filmowe i artykuły dla różnych słowackich i czeskich czasopism. Pierwszy zbiór jego wierszy, „Antimita”, został opublikowany w 2016 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także