facebook

Uwolnić Aslı Erdoğan, aresztowaną w Turcji pisarkę i działaczkę praw człowieka!

Dołączamy do międzynarodowych protestów i głosów zaniepokojenia płynących ze strony PEN International i innych organizacji stających w obronie praw człowieka w odpowiedzi na niedawne aresztowanie z powodu jej domniemanej działalności terrorystycznej Aslı Erdoǧan – pisarki, publicystki, działaczki praw człowieka i stypendystki Programu ICORN w Krakowie.

 

Aslı Erdoǧan jest autorką siedmiu powieści przetłumaczonych na kilkanaście języków, zdobywczynią nagrody radia Deutsche Welle, publikowaną w czołowych gazetach i czasopismach literackich w Europie, odnotowaną przez prestiżowe francuskie „Lire” na liście 50 najbardziej obiecujących pisarek i pisarzy świata. Jest także przenikliwą i pełną pasji publicystka, pisarką głęboko zaangażowaną w kwestie obrony praw człowieka i wolności wypowiedzi w ojczystej Turcji, otwarcie upominającą się o prawa mniejszości etnicznych, o równouprawnienie kobiet i bezwarunkowe prawo do publicznego wyrażania poglądów będące fundamentami demokratycznego ustroju i obywatelskiego społeczeństwa.

 

Podpisz petycję w imię wolności >>

 

W 2015 roku, po kilkunastu latach spędzonych na emigracji, Aslı Erdoǧan uzyskała wsparcie Międzynarodowej Sieci Miast Pisarzy Uchodźstwa ICORN, organizacji z siedzibą w norweskim Stavanger, zawiązanej celem zapewnienia bezpiecznych warunków do życia i pracy dla ludzi pióra prześladowanych ze względów światopoglądowych w swoich krajach, której członkiem jest Kraków. Podczas rocznego pobytu w Krakowie w 2015 roku, Aslı dała się poznać jako osoba bezgranicznie oddana literaturze i idei wolności. Mimo zagrożenia bezpodstawnym zatrzymaniem i możliwości pozostania w Polsce po zakończeniu pobytu stypendialnego w Krakowie, zdecydowała się powrócić do rodzinnej Turcji, aby zabiegać na miejscu o prawa, dla których poświęciła swoją karierę i życie.

 

17 sierpnia br. pisarka została aresztowana w jej własnym mieszkaniu, równocześnie z ponad 20 pracownikami kurdyjskiego dziennika Özgür Gündem, w którym publikowała od 1998 roku.

 

Nie przekonują nas argumenty o rzekomej działalności terrorystycznej będącej podstawą aresztowania Erdoǧan i z całym przekonaniem podpisujemy się pod słowami Ann Harrison, Dyrektorki Programu Freedom to Write w PEN International, że sprawiedliwe osądzenie odpowiedzialnych za niedawną próbę puczu wojskowego nie może stać się podstawą do prześladowań pisarzy i intelektualistów krytycznych wobec polityki aktualnej władzy w Turcji.

 

Polskę i Turcję łączy 600 lat wzajemnych relacji, wymiany intelektualnej i gospodarczego partnerstwa. To Osmańska Turcja upominała się o prawa do polskiej państwowości w trudnych czasach zaborów. W imieniu Krakowa – Miasta Literatury UNESCO zdecydowanie protestujemy przeciw decyzji o aresztowaniu Erdoǧan, godzącej w podstawowe, obowiązujące nas wszystkich prawa i domagamy się jej natychmiastowego uwolnienia.

 

 

Krakowskie Biuro Festiwalowe

Stowarzyszenie Willa Decjusza

Zespół Literacki Krakowa – Miasta Literatury UNESCO

 

Zobacz także