facebook

Willa – Białoruś – Świat

Stowarzyszenie Willa Decjusza oraz Białoruska Alternatywa w Krakowie zapraszają w dniu 30 marca 2008 na program „Willa – Białoruś – Świat” zorganizowany w ramach Białoruskiego Tygodnia w Krakowie. Ideą projektu jest przybliżenie kultury jednego z naszych sąsiednich krajów oraz zaprezentowanie historycznych tradycji i twórczości artystycznej, które łączą Białoruś z dziedzictwem europejskim.

 

 

 

 

Program:

 

  • Wernisaż ekologicznej wystawy: „Żywe, nie żywe lub piąty element Tesli”. Prezentacja wielkoformatowych grafik artystów z Białorusi o tematyce ekologicznej, której inicjatorem jest pozarządowa organizacja ekologiczna z Mińska „Ecohome” (Экодом). 
  • Historyczne tańce białoruskie w wykonaniu zespołu taneczno-muzycznego „GISTRYON” oraz prezentacja sztuki rycerskiej z udziałem Bractw Rycerskich: białoruskiego – „Kniażycz” i polskiego „Bractwo Orlich Gniazd”.
  •  

 

Wykonawcy:

 

  • Zespół Taneczny „Gistryon” (Гістрыён) – został utworzony przy Bractwie Rycerskim „Wielkie Księstwo” w 2005 roku. Zespół zajmuje się odtwarzaniem historycznych, narodowych tańców: białoruskich, łotewskich, litewskich, estońskich, irlandzkich, brytyjskich i innych krajów europejskich. Tancerze uczestniczyli w wielu międzynarodowych festiwalach tańców dworskich i dawnych. 
  • Bractwo Rycerskie „Kniażycz” (Княжыч) z Nowopołocka na Białorusi. Grupę tworzą młodzi ludzie, którzy zajmują się dokumentowaniem tradycyjnych i zapomnianych pieśni białoruskich poprzez zbieranie materiałów od starszych mieszkańców wsi i małych miast. 

wstęp wolny

Stowarzyszenie Willa Decjusza
ul. 28 lipca 17a, 30-233 Kraków
www.villa.org.pl
 
Organizatorzy Białoruskiego Tygodnia w Krakowie:
Białoruska Alternatywa w Krakowie
www.bialoruskalternatywa.pl

Zobacz także