facebook

„Cicerone” – otwarty wykład Jamesa Cartera w niedzielę 4 czerwca

 

Wszystkich, którym bliska jest tematyka opieki nad zabytkami oraz udostępniania historycznych miejsc lub kolekcji muzealnych zapraszamy na kolejny wykład otwarty w ramach cyklu „Cicerone. Jak interpretować dziedzictwo”. Spotkanie poprowadzi uznany na arenie międzynarodowej ekspert, James Carter.

 

 

 

 

Interpretacja dziedzictwa jest często uznawana za działalność edukacyjną. James Carter w swoim wykładzie pt. „Racjonalna czy romantyczna? Źródła interpretacji, jej możliwości i wyzwania” poruszy zagadnienie wpływu teorii edukacyjnych na rozwój interpretacji dziedzictwa. Przyjrzy się znaczeniu oświecenia i romantyzmu – dwóch wielkich prądów kultury europejskiej, a zarazem dwóch sposobów myślenia. Oferują one bowiem liczne możliwości, ale i stawiają pewne wyzwania. Mogą pomóc zrozumieć, co sprawia, że odwiedzający określone miejsce odbierają doświadczenie dziedzictwa jako prawdziwie inspirujące.

 

James Carter w 1993 roku opracował pierwszy w Wielkiej Brytanii interpretacyjny kurs pisania. Prowadzi szkolenia w wielu krajach europejskich, między innymi we Francji, w Czechach, Szwecji, Norwegii i Bułgarii. Jest członkiem brytyjskiego Association for Heritage Interpretation (Stowarzyszenia na rzecz Interpretacji Dziedzictwa), które w 2015 roku, w uznaniu jego zasług w tej dziedzinie, przyznało mu nagrodę za całokształt działalności.

 

Wykład będzie tłumaczony na język polski.

Wstęp wolny.

 

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z pierwszym prelegentem „Cicerone” – Thorstenem Ludwigiem – trenerem interpretacji dziedzictwa i szefem sieci Interpret Europe Thorsten Ludwig – link do wywiadu

 

 

 

 

 

Zobacz także