facebook

„Tajemnica Domu Helclów” – spotkanie z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim

3 grudnia (czwartek), o godz. 17.00 w Willi Decjusza odbędzie się Salon Literacki, którego gośćmi będą Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński – autorzy kryminału „Tajemnica Domu Helclów” – przewrotnego portretu Krakowa końca XIX wieku. Podczas spotkania opowiedzą o pracy nad historią oraz o inspiracjach przy tworzeniu postaci Maryli Szymiczkowej. Salon poprowadzi Małgorzata Majewska. Wstęp wolny.

 

Kryminał Szymiczkowej to zaskakujący pastisz literatury z epoki, który dowodzi, że w mieszczańskim świecie pani Dulskiej jest miejsce na sensacyjną aferę. Przekorna gra z konwencją, wyjątkowy styl, cięte dialogi i przewrotny portret Krakowa końca XIX wieku. Błyskotliwa powieść Szymiczkowej wdzięk klasycznego kryminału łączy z pyszną satyrą na dawno minioną epokę.

 

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju” w twardej oprawie, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Dziś co niedzielę, po sumie w Mariackim, można ją spotkać na kawie u Noworola, a do niedawna wieczorami w Nowej Prowincji.

 

Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci:

 

Jacek Dehnel (1980) pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”.

 

Piotr Tarczyński (1983) tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.

 

Małgorzata Majewska – pracuje w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ. W 2015 roku prowadziła warsztaty kreatywnego pisania w ramach projektu „Saga” w Willi Decjusza.

 

Wydarzenie to odbywa się w ramach projektu „Saga – warsztaty kreatywności” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

1024px-Logo_MKiDN_RP

Zobacz także