facebook

Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa zapraszamy do Willi Decjusza na koncert, który odbędzie się w piątek 21 października o godz. 19.00. W koncercie wystąpi pianista Mihajlo Zurkovic z Serbii, który wykona utwory P. Czajkowskiego, S. Rachmaninowa oraz F. Chopina.

 

Festiwal organizowany jest przez Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic. Na koncert wstęp wolny.

 

Więcej informacji  www.festiwalpianistyczny.pl

 

Mihajlo Zurkovic (1978) urodził się w Somborze w Serbii, gdzie rozpoczął naukę gry na fortepianie. W wieku 14 lat otrzymał specjalne stypendium dla wybitnych młodych talentów, w ramach którego rozpoczął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie, w klasie Jokuthona Mihailovica. Obecnie jest uczestnikiem studiów doktoranckich na Wydziale Sztuki Muzycznej w Belgradzie, które realizuje pod kierunkiem Jokuthona Mihailovica. Jest również zatrudniony na stanowisku docenta w Akademii Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie.

Zdobył wiele nagród w konkursach krajowych i międzynarodowych, wśród których warto wymienić: Najlepsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie „Petar Konjovic” (Belgrad, 1995), I nagroda na Europejskim Konkursie Pianistycznym (Moncalieri – Włochy, 1995), III nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina (Nowy Sad, 1997), Finalista Konkursu Dinu Lipattiego (Bukareszt – Rumunia, 2002), I nagroda na Międzynarodowym Forum (Kijów – Ukraina, 2009).

 

Po raz pierwszy z recitalem solowym wystąpił w wieku 12 lat. Od tego czasu prezentował się ponad 300 razy podczas recitali, koncertów muzyki kameralnej oraz jako solista z orkiestrą. Jego podróże artystyczne zaprowadziły go do wielu krajów europejskich (Włochy, Francja, Rumunia, Węgry, Rosja, Niemcy, Hiszpania, Słowenia, Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia) oraz do Japonii i USA.

 

W grudniu 2009 roku, wystąpił z debiutanckimi recitalami w prestiżowych salach Nowego Jorku: dwa koncerty w Sali Koncertowej Bechsteina oraz w Symphony Space. W marcu 2010 roku po raz pierwszy zaprezentował się w Rosji, grając w bardzo ważnych salach Petersburga, takich jak: Mała Sala Rimskiego-Korsakowa, Sala Koncertowa Moskiewskiego Konserwatorium (w ramach festiwalu poświęconego Fryderykowi Chopinowi) oraz w jednym z najbardziej prestiżowych miejsc Petersburga – Zamku Szeremietiewo.

 

Dokonał nagrań dla Radia Swiss, Radia Vaticana, Radia i Telewizji Czarnogóry, MTV2 (węgierskiej telewizji narodowej) oraz telewizji serbskiej.

 

W 2009 Zurkovic nagrał płytę CD live wyprodukowaną przez „Laza Kostic” – Centrum Kultury w Somborze przy współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Nowym Sadzie. Na płycie znalazły się utwory Schuberta, Brahmsa, Skriabina i Chopina.

 

 

Zobacz także