facebook

„Skazani na książki” – odcinek pierwszy

Zapraszamy do obejrzenia pierwszego filmu w ramach cyklu „Skazani na książki”. Jego bohaterem jest István Szathmáry- węgierski dziennikarz, grafik i ilustrator. Studiował historię i komunikację w Katolickim Uniwersytecie Pétera Pázmánya w Piliscsaba. Od 2011 pisze teksty o tematyce kulturalnej dla dziennika „Magyar Nemzet” i serwisu informacyjnego MNO. Był jednym z finalistów konkursu OTDK, w którym wyróżniane są teksty naukowe z zakresu filozofii i estetyki. Szathmáry współpracował z m.in. pisarzami Noémi Szécsi i János Lackfi. Zabawny przewodnik dla Węgrów autorstwa Lackfi’ego z satyrycznymi komiksami Szathmáry’ego był jedną z najlepiej sprzedających się książek węgierskich w 2013 roku.

 

 

„Skazani na książki”? to cykl 7 filmowych wywiadów, których bohaterami są rezydenci programów stypendialnych Stowarzyszenia Willa Decjusza. Celem projektu jest promocja czytelnictwa z wykorzystaniem kreatywnego potencjału samych twórców, którzy nie tylko odpowiadają na pytania, ale również współtworzą filmową historię.

 

Cykl filmów jest jednym z komponentów projektu „Tour de littérature”, którego inicjatorem i operatorem jest Stowarzyszenie Willa Decjusza. Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Kurator projektu: Iwona Nowacka
Koordynator projektu: Marcin Dyrcz
Zdjęcia: Paweł Penarski

 

Fundatorzy

 

logo_mkidn

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

log_instytut_ksiazki

log_narodowy_program

Partnerzy

 

malopolska_poziom

 

 

Partnerem Przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie

log_krakow_unesco

log_reading_malopolska

log_kbf

Zobacz także