facebook

Dukaty Decjusza – zapowiedź

Projekt adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, popularyzujący wiedzę o ekonomii, numizmatyce i historii. Tematami zajęć będą wybrane zagadnienia związane z historią pieniądza od starożytności po współczesność, jego wartością i rolą, polityką monetarną oraz numizmatyką. Część zajęć poświęcona będzie prezentacji postaci Mikołaja Kopernika i Justusa Decjusza (autorów czołowych traktatów ekonomicznych epoki Renesansu prowadzących spór dotyczący reformy monetarnej oraz ich osiągnięć w obszarze kształtowania polityki monetarnej i gospodarczej dawnej Europy i Polski) oraz samej epoce Renesansu. Projekt realizowany jest w formie wykładów, prelekcji, warsztatów oraz zabaw (gier) edukacyjnych opartych na koncepcji uczenia przez doświadczenie.

 

  • Pakiet dydaktyczny dla nauczycieli szkół podstawowych 
  • Materiały dla uczniów szkół podstawowych 
  • Pakiet dydaktyczny dla nauczycieli gimnazjów 
  • Materiały dla uczniów gimnazjów 

 

Program każdej edycji obejmuje zwiedzanie Willi Decjusza, wykłady i prelekcje, warsztaty numizmatyczne oraz nocleg, kolację i śniadanie. Dukaty Decjusza odbywają się w renesansowej Willi Decjusza, co przyczyni się do jego atrakcyjności i efektywności. Obcowanie z substancją zabytkową, poznawanie historii poprzez odbywanie swego rodzaju podróży w czasie uczyni naukę niezapomnianym i miłym przeżyciem oraz korzystnie wpłynie na trwałość efektów nauczania. Zajęcia są dostosowane do wieku uczestników, a uczestniczący w nich nauczyciele otrzymują pakiety dydaktyczne (scenariusze lekcji) poświęcone historii polskiego pieniądza, reformom ekonomicznym i wyzwaniom związanym z wprowadzeniem Euro, co umożliwi im prowadzenie zajęć z innymi grupami uczniów.

 

W projekcie udział biorą eksperci i specjaliści z obszaru ekonomii i kultury, którzy zaprezentują m.in. rozwój ekonomii, politykę monetarną Polski i UE, numizmatykę oraz przedstawią Renesans i jego wybitnych przedstawicieli. Udział w programie może wziąć 30 uczniów oraz opiekunowie. Zajęcia rozpoczynają się o godzinie 17.00 i kończą ok. 9.00 następnego dnia. Udział w programie jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszt dojazdu do Willi Decjusza oraz przywożą własne śpiwory i środki czystości. Wszystkie terminy zajęć dla szkół zostały zarezerwowane.

 

Finansowanie:

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego

Zobacz także