facebook

„Hamlet” Wiliama Szekspira – inauguracja Ogrodów Twórczości 2013

Serdecznie zapraszamy na inaugurację kolejnej edycji projektu Ogrody Twórczości 2013 – Teatr i Taniec. Cykl w roku 2013 otwiera „Hamlet” Wiliama Szekspira, przygotowany przez Teatr Kontra (Spišska Nova Ves, Słowacja) w adaptacji i reżyserii Klaudyny Rozhin. Spektakl pokazany zostanie 1 lipca, o godz.19.00 w Zamku w Suchej Beskidzkiej oraz we wtorek 2 lipca o godz.19.00 w Willi Decjusza w Krakowie. Wstęp na spektakle na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w punktach InfoKraków (ul. św. Jana 2, Pawilon Wyspiańskiego – pl. Wszystkich Świętych 2) oraz bezpośrednio przed spektaklami. Ilość miejsc ograniczona. Współorganizatorem wydarzenia jest Miejski Ośrodek Kultury w Suchej Beskidzkiej.

 

W zapowiedzi spektaklu czytamy: „Hamlet to każdy z nas. Każdy, kto wątpi i szuka. W moim spektaklu Hamleta gra dwóch aktorów: każdy smutek, każde rozczarowanie ma inny odcień, każdy cierpi i wątpi inaczej. Ci sami dwaj aktorzy wcielają się we wszystkie pozostałe role. Jeśli w każdym z nas jest coś z Hamleta, jest z niego coś także w Ofelii, Gertrudzie i Klaudiuszu… A może są oni tylko projekcją jego wyobrażeń, jego widzenia świata?

 

Środki inscenizacyjne w spektaklu ograniczone są do minimum, aktorzy kreują kolejne postacie i tworzą świat Elsynoru za pomocą kilku prostych rekwizytów. Ascetyczna przestrzeń i monochromatyczna scenografia podkreślają wyrazistość symboli. Skupiamy się na słowie, fizyczności kreowanych postaci i nawiązaniu intymnego kontaktu z widzem. Jest to spektakl prawdy i głębokich emocji, pozwalający widzowi na dotarcie do sedna tragedii”.

 

W kwietniu 2012 spektakl otrzymał główną nagrodę jury na Przeglądzie Teatrów Nietradycyjnych Kopriva 2012 w Koprivnice w Czechach oraz główne nagrody aktorskie dla obydwu wykonawców.

 

 

HAMLET Wiliama Szekspira

TEATR KONTRA

 

  • adaptacja, reżyseria, scenografia i kostiumy: Klaudyna Rozhin
  • obsada: Peter Čižmár i Peter Cibula
  • układ pojedynu: Igor Grečko
  • maski: Amálka Ľudmila Valenčíková
  • przekład: Zora Jesenská
  • spektakl w j. słowackim

 

Klaudyna Rozhin – reżyserka oraz kierowniczka artystyczna Teatru Kontra. Tłumaczka sztuk teatralnych. Doświadczenie reżyserskie zdobywała m.in. w Royal Shakespeare Company oraz współpracując z wieloma szkołami teatralnymi, uniwersytetami i college’ami artystycznymi w Anglii m.in. Dartington Collego of Arts, Exeter University, Bristol University, Bath University, University of the West of England, a także Akademią Teatralną GITIS Scandinavia w Danii.

 

Ogrody Twórczości 2013: Teatr i Taniec to projekt poświęcony sztukom teatralnym, tańcom historycznym i współczesnym oraz kreacjom baletowym. Projekt jest kontynuacją koncepcji i przedsięwzięć organizowanych przez Stowarzyszenie Willa Decjusza od 2008 roku. Ideą projektu jest konfrontacja tradycji Renesansu ze sztuką współczesną i stymulowanie profesjonalnych artystów do nowatorskich dokonań. Założeniem organizatorów jest umożliwienie twórcom pogłębienia własnych doświadczeń oraz uzyskania nowych, często niespodziewanych efektów artystycznych i emocjonalnych poprzez wkomponowanie się w zastaną zabytkową przestrzeń. Do udziału w tegorocznej edycji zaproszeni zostali artyści z całej Polski oraz Słowacji. Po raz pierwszy twórcom oprócz zespołu pałacowo – parkowego Willi Decjusza w Krakowie udostępniona zostanie przestrzeń Zamku w Suchej Beskidzkiej. Zabytkowe pomieszczenia obiektów pozwolą artystom na stworzenie nowych aranżacji i wpisanie ich w nastrój budynków uważanych za jedne z najpiękniejszych przykładów Renesansu w tej części Europy. 

 

 

log_forum_pl

 

 

logo_mkidn

 Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 

 

 

malopolska_poziom

 Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

 

 

 Partner:

 

log_tauron_dystrybucja

 

 

Zobacz także