facebook

Spotkanie z Aslı Erdoğan w Artetece

Instytut Socjologii UJ serdecznie zaprasza na spotkanie z Aslı Erdoğan – turecką pisarką i działaczką praw człowieka, tegoroczną stypendystki Miasta Kraków w ramach programu ICORN – 18 listopada (środa), godz. 17.30 – Arteteka WBP w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od Szujskiego). Spotkanie poprowadzi dr hab. Beata Kowalska (IS UJ).

 

Asli Erdoğan w swoich książkach i artykułach podejmuje tematy przemocy ze strony państwa, dyskryminacji i łamania praw człowieka. W swoim kraju prześladowana, niejednokrotnie zwalniana z pracy, spędziła kilkanaście lat na emigracji. Obecnie, jako stypendystka Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN, mieszka w Krakowie.

 

dr Beata Kowalska – przedmiotem jej zainteresowań badawczych w ostatnich latach był muzułmański feminizm i sytuacja kobiet w krajach Bliskiego Wschodu. Temat ten pozwalał połączyć fascynacje naukowe z doświadczeniem w pracy w programach na rzecz równości płci w kraju i za granicą. Podejmowane badania znajdowały także odbicie w prowadzonych kursach zarówno z dziedziny studiów rozwojowych, jak i studiów genderowych. Została wyróżniona najważniejszą nagrodą JM Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za dydaktykę – Pro Arte Docendi. Najważniejsze stypendia i wykłady zagraniczne: Cambridge University, Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu, American Centre for Oriental Research w Ammanie, New School for Social Research w Nowym Jorku, Rutgers University, Bufflo University.

 

 

Więcej informacji o Asli Erdoğan >>

Zobacz także