facebook

Jarmark – zielarze, kuglarze i czarownice – Niedziela u Decjusza

Zapraszamy na doroczny plener edukacyjny, którego motywem przewodnim będzie tradycja jarmarczna. W stylistyce nawiązującej do średniowiecznych jarmarków, regionalnych odpustów i współczesnych targów rozmaitości przygotowane będą warsztaty, konkursy oraz zabawy dla dzieci i dorosłych.

 

Dodatkowymi atrakcjami będą: przedstawienia, pokazy artystyczne i konkurs na najciekawszy strój dziadowski. Piknik zakończy spektakl plenerowy Teatru Mumerus i Teatru Pi „Jarmark cudów”, wyreżyserowany przez Wiesława Hołdysa przy współpracy z Janem Prokešem. 

 

W ogrodach otaczających Willę Decjusza zostanie usytuowany Jarmark, gdzie nauczyciele szkoły języka angielskiego Centrum Helen Doron oraz zespół wolontariuszy Stowarzyszenia Willa Decjusza przeprowadzi zabawy edukacyjne tematycznie nawiązujące do sięgającej średniowiecza tradycji jarmarcznej. 

 

Chcielibyśmy jak najszerzej przywołać ideę tradycyjnego targu, pełnego warzyw, ziół i dobrych porad na rozwiązanie wszelkich problemów. Tradycyjnie zorganizowany zostanie konkurs dla dzieci na najciekawszy kostium prezentujący postaci pojawiające się na dawnych jarmarkach. Odwiedzając poszczególne stanowiska edukacyjne, najmłodsi uczestnicy pleneru będą mogli zdobyć paszporty SUPER CZARODZIEJA. Aby otrzymać piknikowe trofeum trzeba, między innymi odwiedzić wszystkie stanowiska edukacyjne i wykonać proste zadania. Piknik będzie okazją do zdobycia wiedzy historycznej i wzięcia udziału w zgadywance dotykowej. Na wszystkich uczestników czeka wiele atrakcji i konkursów, w tym; pokazy żonglerki w wykonaniu Jacka Bernatka i Piotra Berkowicza oraz pokazy walk rycerskich i tańce dawne przygotowane przez Krakowską Chorągiew Nadworną. O godz. 12.30 dzieci zostaną zaproszone do wspólnej zabawy podczas przedstawienia pt. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. O godz. 14.00 rozpocznie się spektakl Don Kichote przygotowany przez grupę teatralną „Glutaminian Sodu” z Olkusza w reżyserii Agnieszki Grabowskiej, Macieja Nabiałka. Piknik uświetni spektakl „Jarmark cudów” w wykonaniu aktorów Teatru Mumerus, który rozpocznie się o godz. 16.00.

 

Dzieci zapraszamy w przebraniach jarmarcznych !!!

 

„Jarmark cudów” – przedstawienie nawiązujące do sięgającej średniowiecza kultury jarmarcznej. Jego osnowę stanowią liczne elementy tradycji sowizdrzalskiej. Autorzy spektaklu wykorzystali bardzo współcześnie brzmiące anonimowe teksty siedemnastowieczne, jak Peregrynacja dziadowska czy Nędza z Bidą z Polski precz idą, a także adaptację autentycznej, jarmarcznej wersji Przygód doktora Fausta. Wplecione w scenariusz wszelkiego rodzaju magiczne porady, przepisy i zaklęcia czynią spektakl wykładnią świata romantycznej cudowności: czarów, magii i działania tajemnych mocy.

 

Koordynacja projektu: Katarzyna Trojanowska – kasia@villa.org.pl

 

 

log_forum_pl

 

 

Zobacz także