Znamy wyniki programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO! Grigory Semenchuk (Ukraina), Mark Pająk (Wielka Brytania), Hera Lindsay Bird (Nowa Zelandia), Louis Klee (Australia) oraz Núria Añó (Hiszpania) odwiedzą w tym roku Kraków w ramach Programu Rezydencjalnego – projektu skierowanego do młodych i wchodzących talentów z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Oficjalnym partnerem projektu jest Willa Decjusza.
Program rezydencjalny Krakowa Miasta Literatury UNESCO skierowany jest do młodych pisarzy i wschodzących talentów z Miast Literatury należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Program wyrósł z głębokiego przekonania, że Sieć stwarza doskonałe możliwości rozwoju połączeń i kontaktów, promuje mobilność i umożliwia profesjonalizację pisarzy. Do najważniejszych zadań programu należą: promowanie Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, stworzenie szansy dla pisarzy do zaprezentowania ich pracy środkowoeuropejskiej publiczności, wspieranie większej różnorodności w polskim i środkowoeuropejskim środowisku literackim oraz umożliwienie lokalnym twórcom nawiązania kontaktów z zagranicznymi pisarzami.
W ubiegłym, pilotażowym roku Kraków gościł troje rezydentów z trzech Miast Literatury, zaś w tym roku stypendystów będzie aż pięcioro!
Pierwszy rezydent, Grigory Semenchuk ze Lwowa Miasta Literatury UNESCO spędzi w Krakowie dwa miesiące (maj i czerwiec). Semenchuk to ukraiński poeta, tłumaczony na wiele języków, m.in.: polski, rosyjski i francuski. Ponadto jest felietonistą lwowskiego czasopisma społeczno-kulturalnego „Prosto Neba” i głównym koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu Literackiego w ramach Forum Wydawców we Lwowie. W latach 2005-2007 był aktywnie zaangażowany w organizację slamów i wydarzeń poetyckich.
W maju na miesięczny pobyt do Krakowa zawita również Mark Pająk – poeta, pisarz i redaktor z Manchesteru Miasta Literatury UNESCO. Jego debiutancki tom wierszy – Spitting Distance w 2016 r. spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem w Wielkiej Brytanii. Publikacje Marka Pająka można znaleźć m.in. w The North magazine, New Writing North czy The Poetry School. Poza działalnością pisarską zajmuje się również edukacją literacką – prowadzi warsztaty z zakresu creative writing we współpracy z m.in. Manchester Metropolitan University.
Trzecią stypendystką będzie Hera Lindsay Bird z Dunedin Miasta Literatury UNESCO, która w czerwcu przyjedzie do Krakowa na miesięczną rezydencję. Ta nowozelandzka poetka ma na swoim koncie tom poezji pod nazwą Hera Lindsay Brid, który zyskał ogromne uznanie i popularność oraz wiele nagród, m.in. Jessie McKay Best First Book Award czy The Sarah Broom Poetry Prize in 2017.
Jesienią powitamy drugą turę rezydentów. Po dwa miesiące (wrzesień i październik) w Krakowie Mieście Literatury spędzą Louis Klee z Melbourne Miasta Literatury UNESCO oraz Núria Añó z Barcelony Miasta Literatury UNESCO.
Louis Klee jest poetą, dramaturgiem i krytykiem literackim oraz najmłodszym w historii laureatem The Peter Porter Prize in 2017 – najbardziej prestiżowej poetyckiej nagrody Australii. Jego wiersze publikowane były w Australian Book Review oraz Meanjin. Ma na swoim koncie również sztuki teatralne. Najsłynniejsza z nich, The Ink Trail, została nagrodzona przez Australian Council.
Núria Añó to wielokrotnie nagradzana katalońsko-hiszpańska pisarka i tłumaczka. Jej debiutancka publikacja ukazała się w 1990 r. W 2006 r. powieść Añó pod tytułm Els nens de l’Elisa zajęła trzecie miejsce w 24. edycji Ramon Llull Prize for Catalan Literature. Jej proza tłumaczona była m.in. na francuski, angielski, włoski, niemiecki i polski.
Program Rezydencjalny jest kluczowym punktem strategii Krakowa Miasta Literatury UNESCO, realizowanej przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, który wypełnia priorytet wzmacniania międzynarodowej współpracy w polu kultury i przemysłów kreatywnych .
Pisarzom oferowane są pobyty w Willi Decjusza (oficjalny partner projektu), która wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem w organizowaniu międzynarodowych rezydencji, takich jak: Wyszehradzkie Rezydencje Literackie i program rezydencjalny ICORN.
Program przewiduje również stypendium w wysokości 2500 zł brutto oraz pokrycie kosztów podróży z i do Krakowa. Krakowskie Biuro Festiwalowe gwarantuje gościom możliwość uczestnictwa w literackim życiu miasta i wsparcie w zakresie promocji ich twórczości w Polsce.
Informacja pochodzi ze strony: http://miastoliteratury.pl/ogloszenie-wynikow-programu-rezydencjalnego-kmlu/