17 czerwca (środa), o godz. 17.00 zapraszamy do Willi Decjusza na spotkanie z Magdaleną Kicińską – reporterką, autorką świetnego reportażu poświęconego wychowawczyni i pedagog, bliskiej, ale zapomnianej współpracownicy Janusza Korczaka – Stefanii Wilczyńskiej. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kubisiowska. Wydarzenie to odbywa się w ramach projektu „SAGA – warsztaty kreatywności”. Wstęp wolny.
Magdalena Kicińska (1987) – reporterka, współpracowniczka „Dużego Formatu”, regularnie publikuje też w „Wysokich Obcasach”, „Polityce”, „Przekroju”, „Elle”, „Voyage” oraz kwartalniku „Dialog-Pheniben”. Jej teksty reporterskie znalazły się również w kilku antologiach. Absolwentka nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, Warszawskiej Szkoły Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistka stypendium im. Ryszarda Kapuścińskiego, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2014 roku w wydawnictwie „Czarne” ukazał się jej reportaż poświęcony zapomnianej pedagożce, bliskiej współpracownicy Janusza Korczaka – Stafanii Wilczyńskiej.
Aż trudno uwierzyć, że przez tyle lat rolę Stefanii Wilczyńskiej sprowadzano do funkcji pomocnicy Janusza Korczaka. Jakie to niesprawiedliwe wobec kobiety, bez której warszawski Dom Sierot przy Krochmalnej na pewno nie mógłby istnieć. I jak dobrze, że Magdalena Kicińska wyciąga panią Stefę z cienia, przywraca jej godność i równorzędne miejsce obok pana Doktora.
Magdalena Grzebałkowska
Nie znam nikogo innego, kto z podobną uwagą i wrażliwością potrafiłby utkać tę opowieść. Spojrzeć na wszystko z dystansem, innym razem rozmienić na drobne. Ale tylko po to, żeby zobaczyć jeszcze dokładniej. „Dziękuję, że o niej piszesz” – powiedział Magdalenie Kicińskiej Gerszon Mandelblat, były wychowanek Domu Sierot w Warszawie. I my powinniśmy być wdzięczni.
Angelika Kuźniak
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego