facebook

Ogrody Twórczości – Krzysztof Skórczewski

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza w dniu 29 maja 2008 (czwartek) o godz. 19.00 na otwarcie wystawy grafik Krzysztofa Skórczewskiego. Na wystawie zatytułowanej „Natura” zgromadzone zostały miedzioryty, w których artysta zawarł własne wyobrażenie ogrodów, zarówno tych rzeczywistych, przepełnionych zielenią i splątanymi gałęziami, jak i tych pozostających w sferze wspomnień i filozoficznych rozważań. Dla podkreślenia floralnej tematyki i egzystencjalnych odniesień, którym artysta poświęcił szczególną uwagę w swych dziełach, ekspozycja zaaranżowana została w zabytkowych wnętrzach Willi Decjusza na Woli Justowskiej, w malowniczym otoczeniu parku.

 

Wystawa wpisuje się w jubileuszowy cykl prezentujący dorobek twórczy wybitnego krakowskiego artysty. W grudniu ubiegłego roku w Jan Fejkiel Gallery publiczność miała okazję podziwiać prace Krzysztofa Skórczewskiego nawiązujące do monumentalnych budowli architektonicznych i wyrafinowanych konstrukcji. Wśród dzieł zgromadzonych na wystawie „Natura” zobaczymy między innymi prace z cyklu „Ogrody Jozafata” oraz premierową prezentację najnowszej grafiki artysty „Villa Decius”.

 

.Formy kompozycji, które mieszczą się w przedziale „Natura” są konsekwentnie rozwijanymi myślami w strukturach spowodowanych technicznymi możliwościami miedziorytu. Po wielu latach pracy w tej technice ciągle znajduję nowe dla mnie sposoby obrazowania. (K. Skórczewski, fragment tekstu z katalogu towarzyszącego wystawie).

 

Wystawa w Willi Decjusza została przygotowana we współpracy z Jan Fejkiel Gallery. Gościem Specjalnym wieczoru będzie Grzegorz Turnau.

 

Krzysztof Skórczewski – urodził się w Krakowie, gdzie w latach 1965-1971 studiował w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w pracowniach profesorów: Adama Marczyńskiego, Mieczysława Wejmana, Włodzimierza Kunza i Franciszka Bunscha. Jako młody twórca zadebiutował w latach siedemdziesiątych wielkoformatowymi pracami wykonanymi w technice linorytu. Doskonalenie warsztatu artystycznego kontynuował w Królewskiej Wyższej Szkole Artystycznej w Sztokholmie, gdzie pod kierunkiem profesora Nilsa G. Stenqvista zainteresował się i zafascynował miedziorytem. Od tego momentu, ta wymagająca technika stała się jego ulubionym sposobem wyrażania i artystycznego przekazu. Artysta poświęcił jej liczne cykle graficzne między innymi: „Wieże”, „Ogrody” czy „Kraków”. Od połowy lat dziewięćdziesiątych K. Skórczewski tworzy również prace w technikach malarskich: pastele, akwarele oraz rysunki.

 

W trakcie blisko czterdziestu lat twórczości uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą między innymi: we Włoszech, Francji, Niemczech, Szwecji, Japonii i USA. Jest laureatem prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym: Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie (II Nagroda, 1972 oraz Nagroda Fundowana, 1986), Towarzystwa „Albertina Sammlung” w Wiedniu (1972), II Międzynarodowego Festiwalu Grafiki w Mentona we Francji (I Nagroda, 1989).

 

W ramach pracy dydaktycznej K. Skórczewski współpracował z Utah University w Salt Lake City w USA, Europejską Akademią Sztuki w Warszawie, a od roku 2004 w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzi Zakład Grafiki. Fascynacja artysty techniką miedziorytu trwa do dziś, czego wyrazem jest najnowsza praca prezentowana na wystawie w Willi Decjusza.

Zobacz także