facebook

Literackie tercety: Joanna Pawluśkiewicz

Stowarzyszenie Willa Decjusza i Starosta Powiatu Nowotarskiego zapraszają na spotkanie z Joanną Pawluśkiewicz, autorką książek „Pani na domkach” i „Telenowela”. Spotkanie, które poprowadzi Krzysztof Wnuk, odbędzie się w środę, 28 października o godz. 18.00 w siedzibie Euroregionu „Tatry”, przy ul. Sobieskiego 2 w Nowym Targu. W czasie spotkania autorka opowie o swoim pobycie w USA, który był inspiracją do napisania książki „Pani na domkach”, o emigracji, podróżach i pracy w Chicago i o drugiej książce, będącej historią dziejącą się na planie jednego z polskich seriali. Wstęp wolny.

 

Joanna Pawluśkiewicz – pisarka, scenarzystka, zajmuje się też produkcją filmową i telewizyjną, współprowadzi fundację filmową Moma Film. Autorka powieści „Pani na domkach” i „Telenowela”, współautorka projektu Nowe Legendy Miejskie.

 

Literackie tercety. Spotkanie odbędzie się w ramach nowego programu Stowarzyszenia Willa Decjusza pn. „Literackie tercety”, realizowanego we współpracy z Instytutem Książki i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej . Tytułowy „tercet”, czyli autor, jego tłumacz i wybrana do tłumaczenia książka tego autora, określa nową formułę literackich pobytów stypendialnych w Willi Decjusza. Mają one trwać od jednego do trzech miesięcy z możliwością dostosowania do ograniczeń czasowych autorów/tłumaczy oraz objętości czy stopnia trudności planowanych przekładów. Organizatorzy dopuszczają zgłoszenia indywidualnie oraz możliwość zgłaszania kandydatów przez partnerów z Polski i zagranicy. W 2009 roku przyznane zostanie 10 indywidualnych stypendiów: w tym 4 stypendia dla autorów i tłumaczy niemieckojęzycznych, 4 stypendia dla autorów i tłumaczy polskich i 2 stypendia dla autora i tłumacza z okręgu Lwowskiego. W czasie każdego pobytu stypendialnego organizowane będą spotkania z czytelnikami w Małopolsce i zagranicą.

 

Od 10 lat Stowarzyszenie Willa Decjusza w ramach realizowanych przez siebie programów stypendialnych wspiera wymianę i współpracę młodych pisarzy z Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej, przełamuje stereotypy kulturowe i promuje budowanie literackich mostów międzykulturowych. Na stypendiach w Willi Decjusza gościli w ostatnich latach tacy pisarze jak Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Sławomir Shuty, Sylwia Chutnik, Tanja Dückers, Julie Zeh, Tilman Rammstedt, Andrej Chadanowicz, Serhij Żadan czy Natalia Śniadanko. Czerpiąc z tych bogatych doświadczeń chcielibyśmy za pomocą projektu „Literackie tercety” ukazać sylwetki literatów w nowym świetle poprzez osoby ich tłumaczy. W trakcie spotkań autorskich z czytelnikami w Krakowie i innych miastach Małopolski, a także za granicą w Berlinie czy we Lwowie, publiczność będzie miała możliwość lepszego poznania pisarza właśnie dzięki obecności tłumacza jego tekstów. To właśnie poprzez tłumacza będziemy mogli dowiedzieć się najwięcej o pisarzu, bo jest on jego najbardziej wnikliwym obserwatorem.

 

W ramach zaplanowanych spotkań, które organizowane będą we współpracy z wydziałami filologicznymi w Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie, Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Zakopanem oraz Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu, prezentowane będą poszczególne „tercety”: autor, tłumacz i książka jako oryginał i przekład, przy czym tłumacz będzie także pełnił rolę współprowadzącego spotkanie, co pozwoli na głębsze i pełniejsze zrozumienie tekstów i zawartych w nich problemów.

 

Koordynacja projektu: Renata Serednicka – renata@villa.org.pl

Zobacz także