facebook

Między dorosłością a dzieciństwem – Salon Literacki z Dorotą Masłowską

Serdecznie zapraszamy w piątek 16 maja, o godz. 17.00 do Willi Decjusza na kolejny Salon Literacki, którego bohaterką będzie jedna z najsłynniejszych pisarek młodego pokolenia – Dorota Masłowska. Spotkanie poświęconej jej najnowszej autobiograficznej opowieści dla dorosłych i dzieci pt. „Jak zostałam wiedźmą” poprowadzi Katarzyna Kubisiowska. Wstęp wolny.

 

Wydarzenie to stanowi kolejną odsłonę projektu „SAGA – warsztaty kreatywności” adresowanego do seniorów zainteresowanych rozwojem umiejętności pisarskich. Program SAGA realizowany jest w Willi Decjusza od 2012 roku, a jego tegoroczna edycja rozpoczęła się w kwietniu i potrwa do połowy czerwca.

 

 

Dorota Masłowska – jedna z najsłynniejszych pisarek młodego pokolenia, nazywana czasami enfante terrible polskiej literatury. Jej pierwsza książka, „Wojna polsko-ruska” pod flagą biało-czerwoną, reklamowana jako „pierwsza polska powieść dresiarska”, spotkała się z bardzo przychylnymi recenzjami Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego. „Wojna…” przyniosła autorce Paszport Polityki w kategorii literatura oraz nominację do nagrody literackiej Nike. Powieść została przetłumaczona na wiele języków europejskich. W 2005 ukazała się druga powieść Masłowskiej, „Paw królowej”, za którą autorka otrzymała nagrodę literacką Nike. W 2006 Masłowska opublikowała swój debiutancki dramat, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”, a w 2008 kolejny pt. „Między nami dobrze jest”. W 2014 roku wydała swój pierwszy album muzyczny, zatytułowany „Społeczeństwo jest niemiłe”. Ten manifest muzyczny łączy w sobie elementy rapu, punka i muzyki tanecznej. W maju 2014 roku ukaże się jej „opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci” pt. „Jak zostałam wiedźmą”. Była stypendystką Stowarzyszenia Willa Decjusza w ramach programu Homines Urbani w 2005 roku.

 

 

„SAGA – warsztaty kreatywności” to projekt edukacyjny służący edukacji, integracji i aktywizacji osób starszych. Praktyczne umiejętności wprowadzające do świata własnej twórczości literackiej, uczestnicy i uczestniczki zdobywają w formie warsztatów, konwersatoriów, pracy z tekstami, gier literackich i spacerówe literackich. Kurs kreatywnego pisania uzupełniają otwarte dla publiczności spotkania autorskie z pisarzami, wykłady nt. teorii literatury i współczesnych literackich trendów, dyskusje o współczesnej i dawnej literaturze. Gościmy krytyków literackich, autorów, dziennikarzy, wydawców i innych specjalistów w tej dziedziny. Program uzupełnia wolontariacki Klub Saga, współtworzony przez osoby uczestniczące, które chcą się dzielić własną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami. Więcej informacji i teksty uczestników trzech poprzednich edycji projektu na stronie: www.saga.villa.org.pl.

 

Projekt „SAGA – warsztaty kreatywności” finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zobacz także