Koncert pieśni najwybitniejszych europejskich kompozytorów, m.in.: Mozarta, Staussa, Paderewskiego, Schumana, Karłowicza, Szymanowskiego oraz transkrypcje utworów Jana Sebastiana Bacha i Fryderyka Chopina na skrzypce w wykonaniu Moniki Makowskiej – 17 kwietnia 2011, niedziela, godz. 17.00. Obowiązują wejściówki.
Koncert odbędzie się w ramach programu Dziedzictwo Chopina. Wstęp wymaga okazania bezpłatnych wejściówek dostępnych w Punktach Informacji Miejskiej przy ul. św Jana 2 i w Pawilonie Wyspiańskiego oraz w Willi Decjusza.
Wykonawcy:
Maciej Kupiec (tenor) – absolwent wydziału Wokalno-Aktorskiego studiów licencjackich Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, prowadzony przez ks. dr Pawła Sobierajskiego. Aktualnie jest studentem roku dyplomowego wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu prof. Janusza Borowicza. Od kilku lat związany jest ze sceną muzyczną Zagłębia. Oprócz śpiewu zajmuje się również kompozycją oraz aranżacją muzyczną, współpracował m.in. z teatrem RAMPA w Warszawie. W swoim repertuarze wokalnym posiada opracowania partii oratoryjnych, operowych oraz musicalowych.
Anna Szyniarowska (fortepian) – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową. Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie, Szkole Muzycznej II stopnia, a także w Krakowskim Konserwatorium im. Witolda Lutosławskiego. W 2006 roku za zasługi dla miasta Krakowa została uhonorowana odznaką „Honoris gratia”.
Monika Makowska (skrzypce) – w latach 1993 – 1999 była uczennicą PLM w Częstochowie. Dyplom muzyka-instrumentalisty (specjalność: skrzypce) uzyskała w 1999 roku. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2005 r. uzyskała tytuł magistra, broniąc pracę Muzyczność poezji Krystyny Krahelskiej. W latach 2003 -2009 studiowała muzykologię na UJ. Od 2001 roku jest studentką Konserwatorium Krakowskiego im. Witolda Lutosławskiego w klasie skrzypiec prof. Antoniego Cofalika. Jej repertuar koncertowy obejmuje utwory od baroku po muzykę XX wieku. W latach 1999 – 2007 była solistką ZPiT UJ „Słowianki”. Współpracuje również z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Jest autorką haseł do będącego w przygotowaniu XII tomu Encyklopedii Muzycznej PWM. Aktualnie jest doktorantką UJ na Kierunku Filologia Polska.
Koordynacja projektu:
Katarzyna Trojanowska
kasia@villa.org.pl