facebook

Letnia Szkoła Wyszehradzka oczami uczestników, czyli zakończenie 16. edycji programu

50 uczestników z 13 krajów, wybitni eksperci i dwa tygodnie inspiracji w postaci warsztatów, wykładów oraz wizyt studyjnych – tegoroczna edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej dobiega końca, a my podsumowujemy jej przebieg.

 

 

 

 

 

 

Szesnaście zrealizowanych edycji Letniej Szkoły Wyszehradzkiej pozwala myśleć, że to projekt wyjątkowy, potrzebny i cieszący się niesłabnącym powodzeniem wśród studentów i doktorantów państw Grupy Wyszehradzkiej i Europy Środkowo-Wschodniej. Postanowiliśmy porozmawiać z uczestnikami wydarzenia i opowiedzieć nieco więcej o tym co wydarzyło się w dniach 2-15 lipca 2017 roku w Willi Decjusza.

 

Tegoroczną edycję otworzyła debata, w której udział wzięli konsulowie z państw Grupy Wyszehradzkiej. Konsul Generalna Węgier Adrienne Körmendy przedstawiła główne cele prezydencji Węgierskiej w Grupie Wyszehradzkiej, Ambasador Czech Jakub Karfík oraz Konsul Adrián Kromka mówili o wkładzie Czech i Słowacji we współpracę regionalną. Polskę reprezentował prof. Jacek Czaputowicz, Dyrektor Akademii Dyplomatycznej MSZ. 

 

Kolejnym tematem do dyskusji z uczestnikami była kwestia ukraińska – tutaj w debacie wziął udział Ambasador Jan Piekło.

 

Wśród dyskutowanych w czasie Letniej Szkoły tematów pojawiła się także kwestia niezależności Uniwersytetów. Spotkanie poprowadził prof. László Rajk, który w ciekawy sposób odniósł się do kwestii relacji architektury do funkcji uniwersyteckich przestrzeni. 

 

Zajęcia tegorocznej edycji poprowadzili m.in. Dr Michała Vašečka z Uniwersytetu Masaryka w Brnie z prelekcją dotycząca współpracy w regionie Europy Środkowej i kwestii migracji, Pan Mohamed Ewangaye Didane, aktywista z Nigru, walczący o dziedzictwo kulturowe Touareg’ów oraz Pan Monem Mahjoub – badacz z Libii, który pochylił się nad problemem tożsamości kulturowej.

 

Wykładom towarzyszyły warsztaty tematyczne: Biznes, Kultura i Akademia, podczas których uczestnicy opracowywali swoje projekty dotyczące wybranych dziedzin.

 

Wyjątkowym dniem był 7 lipca, który w całości został poświęcony tematowi Przesłania Karty ’77 oraz postaci Vaclava Havla. Uczestnicy mieli okazję spotkać się ze świadkami tamtych wydarzeń, wśród których byli: Pan Jan Lityński, Ambasador Michael Žantovsky oraz Ambasador Martin Palouš.

W programie znalazła się projekcja filmu „Vaclav Havel – A life in Freedom” oraz wystawa poświęcona jego postaci. Uwieńczeniem dnia był koncert fortepianowy Piotra Różańskiego oraz Grzegorza Mani.

 

Wśród dodatkowych elementów programu znalazły się także: wizyta w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau, którą poprowadziła prof. Andrea Petö, badacz kwestii kulturowej holokaustu; zwiedzanie Krakowa, czy wizyta w Tytano, gdzie uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w wystawie Omara Marquesa „Images of the Unseen”.

 

Ceremonię zamknięcia  Letniej Szkoły rozpoczął wykład Pani Beaty Jarczewskiej, Dyrektor Wykonawcza Funduszu Wyszehradzkiego, która omówiła kluczowe projekty Funduszu. Tego dnia uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania rezultatów swojej pracy. Poszczególne grupy skupiły się na tematach „share economy” i możliwości jakie daje w kontekście marnowania żywności czy lepszego wykorzystania źródeł energii, problemów migracji i tolerancji jak również tworzeniu „żywej biblioteki”, której członkowie zwracali uwagę na dziedzictwo historyczne i kulturowe swoich krajów.

 

Dziękujemy partnerom, sponsorom i wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie Letniej Szkoły Wyszehradzkiej za fantastyczną współpracę!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także