facebook

Premiera publikacji „SAGA – moja Polska”

Miło nam poinformować, iż dostępna jest już kolejna publikacja podsumowującą projekt „SAGA – warsztaty kreatywności”, którego inicjatorem i realizatorem od 2012 roku jest Stowarzyszenie Willa Decjusza. Prezentowane wydawnictwo to zbiór tekstów osób po 55 roku życia, którzy potencjał swojego wolnego czasu postanowili wykorzystać na literacką przygodę.

 

Nasza edytorska ingerencja w prezentowane teksty jest niewielka i ma charakter jedynie porządkujący. Wybrane prace cenimy nie za stylistyczną poprawność i składniową perfekcję, ale przede wszystkim za szczerość i głębię przekazu.

 

Prezentowany zbiór to wybór tekstów, w których najwartościowszy jest dystans autorów i autorek do otaczającej rzeczywistości, siebie samych oraz do doświadczenia starości. Autorom nie brakuje poczucia humoru, samokrytycyzmu i pisarskiego talentu – niepotwierdzonego wprawdzie żadnymi statuetkami czy przychylnością krytyki.

 

Publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to teksty nagrodzone i wyróżnione w konkursie literackim pt. „SAGA – moja Polska”. Nadesłane prace składają się na obraz „Polski 55 plus” – obraz pozbawiony politycznych uniesień, biało-czerwonej retoryki i martyrologicznych kontekstów. W ujęciu autorów Polska to kraj, w którym rozgrywa się przede wszystkim „polityka codzienności” i ta angażuje bardziej niż strumień informacji wylewających się każdego dnia z telewizyjnego czy radiowego odbiornika.

 

Druga cześć publikacji to literackie rozmaitości – opowiadania, fragmenty dzienników, zakrojonych na większą miarę powieści, ale również gry z literacką formą, limeryki i wiersze. Autorzy tekstów dzielą się z nami przejmującymi opowieściami o coraz mniej osiągalnej przeszłości, spostrzeżeniami dotyczącymi tego co tu i teraz, jak również próbują zbudować mniej lub bardziej prawdopodobnego obrazu przyszłości. Czasem to precyzyjnie budowana literacka fikcja, która wciąga, bawi i wzrusza. Innym razem szczere wyznanie pozbawione retorycznych trików i stylistycznych fortec.

 

Pobierz publikację „SAGA – moja Polska”

 

 

Składamy gorące podziękowania Katarzynie Kubisiowskiej i Michałowi Olszewskiemu za ich merytoryczne wsparcie projektu, nieograniczoną niczym wyobraźnię, umiejętność motywowania i prowokowania dyskusji na wiele różnych, często niewygodnych, tematów, a także za niezwykłe zaangażowanie w prowadzenie warsztatów.

 

Za współpracę redakcyjną  dziękujemy Urszuli Ciesielskiej-Chmielewskiej – uczestniczce SAGI, której pomoc była dla nas nieoceniona przy pracy nad redakcją niniejszej publikacji.

 

Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom SAGI serdecznie gratulujemy ukończenia kursów, niemalejącej motywacji i entuzjazmu, z którego staramy się czerpać garściami planując kolejne działania projektowe.

 

Więcej tekstów uczestników projektu „SAGA – warsztaty kreatywności” można odnaleźć na stronie na www.saga.villa.org.pl. Życzymy miłej lektury.

 

Zobacz także