Serdecznie zapraszamy na międzynarodową debatę pt. „Siła Bezsilnych z Rewizytą”, która odbędzie się 18 września 2013 roku, o godz. 14.00 w Willi Decjusza. Wydarzenie to stanowi część Konferencji FORUM 2000, która ma miejsce w Pradze w dniach 15-17 września 2013.
W debacie w Willi Decjusza wezmą udział Surendra Munshi – wybitny socjolog z Indian Institute of Management w Kalkucie, Tamara Sujú – obrończyni praw człowieka, prezes New National Awareness Foundation z Wenezueli, Danuta Glondys – Dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza oraz Jan Piekło – publicysta, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej PAUCI. Spotkanie poprowadzi Wojciech Przybylski – redaktor naczelny kwartalnika „Res Publica Nowa”. Debata ma charakter ekspercki i będzie prowadzona w języku angielskim. Wszystkie zainteresowane osoby proszone są o przesłanie mailowych zgłoszeń na adres: dyrcz@villa.org.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Lista Uczestników Debaty „Siła Bezsilnych z Rewizytą”
Międzynarodowa Konferencja FORUM 2000 to wspólna inicjatywa zmarłego prezydenta Czech Václava Havla, japońskiego filantropa Yohei Sasakawa i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel. Jej celem jest debata nad ideą demokracji, ochroną praw człowieka, promocją religijnej, kulturowej i etnicznej tolerancji. Pierwsze spotkanie w ramach FORUM 2000 odbyło się w Pradze w 1996 roku.
W tegorocznym praskim forum „Społeczeństwa w przemianie” udział weźmie ponad 100 światowych liderów świata polityki, nauki, mediów i biznesu m. in. Dalajlama (Indie), Aung San Suu Kyi (Birma), Frederik Willem de Klerk (RPA), Joan Baez (USA), Gareth Evans (Australia), Kinga Göncz (Węgry), Yoani Sánchez (Kuba), Roger Scruton (Wielka Brytania), Jianli Yang (USA).
Kraków i Stowarzyszenie Willa Decjusza reprezentowała będzie Danuta Glondys, która będzie ekspertem debaty CIVIL SOCIETY: A FORCE FOR POSITIVE CHANGE z udziałem Joan Baez (USA), Leopoldo Lópeza (Wenezuela), Martina Palouša (Czechy) i Michaela Antiego – 16 września (poniedziałek), godz. 15.15.
Więcej informacji na stronie: www.forum2000.cz
„Siła Bezsilnych z Rewizytą”
Vaclav Havel – europejski wizjoner, który na wielki świat, politykę i historię spoglądał z punktu widzenia zwykłego człowieka – w głośnym eseju „Siła bezsilnych” (1978) notował: „Nie tylko […] system wyobcowuje człowieka, ale wyobcowany człowiek wspiera zarazem ten system jako swój mimowolny projekt”.
25 lat temu fala protestów i manifestacji w Europie Środkowo-Wschodniej przerywa druty graniczne, kruszy mury i obala siłą „bezsilnych” narzucony przez komunistów porządek. Zmienia się system geopolityczny kontynentu i powstaje nowa rzeczywistość, którą musi zaakceptować cała Europa. Wyobcowany człowiek odrzuca „mimowolny projekt” i świadomie zaczyna tworzyć swój własny.
Zaczęliśmy wspólnie – łączyła nas pamięć o reżimie, ciągle stacjonujące na naszych terytoriach wojska sowieckie i pewność, że nic jeszcze nie jest pewne, że duchy przeszłości nadal węszą w ogrodach. Czekały nas wyzwania transformacji ustrojowych, których skali nikt nie był w stanie sobie wyobrazić i na które nikt nie był przygotowany. A jednak zaczęliśmy, robiliśmy krok po krok w kierunku innego świata, z bagażem lęków i silnym imperatywem wolności. Zachód patrzył ze zdziwieniem, czasem z pobłażaniem, ale i z ciekawością, jak potoczą się losy „ubogich krewnych” ze Wschodu.
Minęły dwie dekady, pojawili się nowi „bezsilni” – w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej. Bezbronni wobec systemu stają na ulicach i żądają zmiany w imię wolności i prawdy. W różnych zakątkach świata, gdzie inni „zgodnie podtrzymują zmowę przemilczeń”, nowi „bezsilni” rozpoczynają kolejny „Proces” i nie boją się wykrzyczeć prawdy, która „brzmi jak strzał z pistoletu”. Co ich łączy i co czeka? Jak mogą czerpać z naszych doświadczeń? Czy nadal chcemy im pomóc, czy też idea solidarności wyczerpała już swoje znaczenie w „Wieku Obojętności”?
W czasie debaty „Siła Bezsilnych z Rewizytą” postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz dokonać rekapitulacji doświadczeń Europy Środkowo-Wschodniej, po to by móc świadomie budować platformę dialogu i solidarności z nowymi „bezsilnymi”.
Danuta Glondys
Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie