W ramach wydarzeń uświetniających 15. edycję Tygodnia Języka Włoskiego na Świecie, przygotowanych przez Włoski Instytut Kultury w Krakowie, w Willi Decjusza będziemy gościć artystów i sztukę z Italii. Z tej okazji zapraszamy 22 października (czwartek), o godz. 17.00 na spektakl teatralny. Monodram na podstawie tekstów Tadeusza Kantora zaprezentuje w języku włoskim Marco Alotto.
Z kolei o godz. 19.00 rozpocznie się koncert zatytułowany „I Battiti della Notte” („Pulsowania nocy”), w którym usłyszymy poetyckie utwory Lerro Menottiego w wykonaniu Pauliny Martini (sopran) do muzyki Tomasza Krezymona (fortepian). Na wszystkie wydarzenia Tygodnia Języka Włoskiego na Świecie – wstęp wolny.
Wykonawcy:
- Paulina Martini (sopran) – pianistka i śpiewaczka, kształciła się w Polsce (Akademia Muzyczna w Gdańsku), Monaco (Teresa Żylis-Gara), Rosji (Akademia Młodych Śpiewaków w Teatrze Maryjskim w St Petersburgu) oraz we Włoszech (Raimundo Mettre). Po kilkunastu latach w roli pianistki i od 15 lat na scenie w roli śpiewaczki ma szczęście spotykać na swojej drodze wielkie osobowości muzyczne. Wśród Artystów mających największy wpływ na jej rozwój są Elena Obraztsova, Teresa Żylis-Gara, Larissa Gergieva, Kaziemierz Kord, Raimundo Mettre, Grzegorz Chrapkiewicz, Anatoly Kuznetsov, Aleksandra Mozgiel, Tomasz Krezymon, Jan Freicher. Dwukrotnie otrzymała stypendium kulturalne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tym prestiżowe stypendium Młoda Polska oraz trzykrotnie była stypendystką Prezydenta Miasta Gdańska. Niezwykle kreatywna w muzyce – wykorzystuje swój ciepły, mocny głos sopranowy w szerokim spektrum możliwości, jakie dało jej gruntowne muzyczne wykształcenie oraz długoletnie międzynarodowe doświadczenie sceniczne. Pragnie być „muzykiem totalnym”, nie pozwalając sobie na ograniczenia wynikające z jednego tylko gatunku muzycznego czy repertuarowego. Nie boi się eksperymentowania swoim głosem oraz różnymi gatunkami muzycznymi, swobodnie czuje się zarówno w muzyce wczesnego baroku jak i jazzu. Koncertowała w Polsce, Niemczech, na Słowacji, Szwajcarii, Włoszech, Rosji, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Hiszpanii.
- Tomasz Krezymon (fortepian) – pianista, kompozytor, aranżer, człowiek o niespożytej energii, niewyczerpanych możliwościach i horyzontach muzycznych. Studia ukończył w gdańskiej akademii, gdzie kształcił w klasie fortepianu i kompozycji. Bardzo wcześnie zaczął współpracę z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz Teatrem Wybrzeże, z którym współpracuje do dziś komponując muzykę do spektakli m.in.: „Nasze miasto”, „Kobieton”, „Tylko ta pchła”, „Sprzeczna”, „Ożenek”, „Monologi waginy” oraz współtworzył w zakresie muzycznym spektakl „Gdzie ci faceci”. W zakresie kompozycji oraz kierownictwa muzycznego współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Jaracza w Łodzi, Teatrem Bagatela w Krakowie, Teatrem PR oraz z filmem („Jeden krok” Bogajewskiej). Od 2007 roku jest pianistą a także kompozytorem piosenek Michała Bajora, z którym nagrał już 3 płyty studyjne, a z najnowszą „Moje podróże” – jest aktualnie w trasie koncertowej. Wśród osobowości scenicznych, z którymi występował lub dla których pisał muzykę są m.in.: Michał Bajor, Hanna Banaszak, Maria Peszek, Kacper Kuszewski. Od lat współpracuje z Fundacją Anny Dymnej w ramach festiwalu „Zaczarowana Piosenka”.